Koniec rakiety OmegA

0

Projekt rakiety OmegA został zakończony.

Pierwsze informacje o rakiecie o nazwie OmegA zostały zaprezentowane przez firmę Orbital ATK w dniu 16 kwietnia 2018. Nowa rakieta miała być być gotowa do służby w 2021 roku. W czerwcu 2018 roku Orbital ATK stał się jednostką Innovation Systems firmy Northrop Grumman (NG).

OmegA miała być konstrukcją trzystopniową dostępną w dwóch wersjach: dla lotów na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) oraz do wynoszenia satelitów bezpośrednio na orbitę geostacjonarną (GEO). Oba warianty rakiety miały być wyposażone w napęd na paliwo stałe w dwóch pierwszych stopniach. Górne stopnie miały być zasilane ciekłym wodorem.

https://www.youtube.com/watch?v=UJrpCRVRbmY
Animacja prezentująca rakietę OmegA (animacja z końca 2019) / Credits – Northrop Grumman

Trzydziestego maja 2019 roku nastąpiło pierwsze statyczne odpalenie pierwszego stopnia rakiety OmegA. Ten statyczny test nie przebiegł do końca prawidłowo – tuż przed 120 sekundą doszło do rozerwania dyszy silnika.

W połowie sierpnia 2020 firma NG poinformowała swoich pracowników, że nie będzie dalej rozwijać rakiety OmegA. Dziewiątego września firma poinformowała na oficjalnie, że projekt rakiety OmegA został zakończony.

Nie jest to zaskakująca informacja – w połowie tego roku NG nie udało się wygrać kontraktu na serię lotów tej rakiety z satelitami dla amerykańskiej armii. Firma NG – przynajmniej na kilka lat – utraciła dobre źródło przychodu, które miało duże znaczenie dla rakiety OmegA. Z tego też powodu zatrzymanie prac nad rakietą OmegA wydaje się być uzasadnione.

(A, Tw, EB, NG)

Comments are closed.