Kontrakt za 2,5 mln euro na projekt ramienia robotycznego TITAN

0

Polska firma PIAP Space podpisała kontrakt o wartości 2,5 mln euro z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę ramienia robotycznego do serwisowania satelitów na orbicie.

Projekt TITAN będzie największym w historii polskiego przemysłu kosmicznego i pierwszym w całym podsystemie satelitarnym. PIAP Space zbuduje prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego do przyszłej deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie Ziemi. Firma zacznie od laboratoryjnego modelu przegubu robotycznego, a następnie skonstruuje prototypowe ramię składające się z różnych typów przegubów, aby przetestować jego funkcjonalność w różnych scenariuszach. 

Serwisowanie na orbicie: Przechwytywanie celu

Mateusz Wolski, Prezes Zarządu PIAP Space powiedział:

Projekt TITAN to wielki sukces firmy, na który pracowaliśmy z naszym zespołem podwykonawców przez prawie 3 lata. Ten projekt jest dla nas szczególnie ważny – jest dowodem zaufania, jakim darzy nas ESA, powierzając integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji. Czeka nas dużo ciężkiej pracy, ale jest to ważny krok w realizacji strategicznych celów firmy. Realizacja projektu TITAN przybliży nas do wprowadzenia ramienia robotycznego na rynek komercyjny.”

Końcowy produkt zostanie wykorzystany w przyszłych misjach ESA, Unii Europejskiej i w segmencie komercyjnym. Urządzenie TITAN pozwoli na serwisowanie uszkodzonych satelitów i deorbitację satelitów, które osiągnęły koniec swojej misji i zagrażają innym obiektom na orbicie. 

Serwisowanie na orbicie: Inspekcja celu

Piotr Szynkarczyk z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (którego PIAP Space jest spółką spin-off) powiedział:

„Projekt TITAN to nie lada wyzwanie. Ciężkie warunki pracy robotów pozaziemskich są niezwykle trudne do odtworzenia na Ziemi – jest to sprawdzian wiedzy naukowców i dostępnej na rynku technologii. Stworzenie nowej klasy robotów zdolnych do pracy w trudnych warunkach środowiska kosmicznego to cel, który postawiliśmy sobie organizując PIAP Space. Cieszę się, że przechodzimy od pierwszego etapu prac przygotowawczych do etapu rozwoju produktu – w tym przypadku podsystemu satelitarnego ramienia robotycznego.”

(ESA)

Comments are closed.