Egipt rozpoczyna selekcję kosmonauty

0

Egipt rozpoczyna program selekcji kosmonauty. Pierwszy Egipcjanin powinien znaleźć się na orbicie za 6-7 lat.

Egipt używa własnych satelitów od 2007 roku (satelita EgyptSat 1). W 2021 roku Egypt zamierza otworzyć własny ośrodek integracji satelitów. Realizowane są także projekty o charakterze międzynarodowym – z innymi państwami afrykańskimi oraz z Chinami.

Pod koniec marca 2020 roku pojawiła się informacja, że Egipt rozpoczyna program selekcji narodowego kosmonauty. W pierwszym etapie zbierane będą aplikacje od zainteresowanych obywateli Egiptu. Aktualne wymagania to wiek ponad 35 lat, bardzo dobry stan zdrowia, bardzo dobra znajomość języka angielskiego i obywatelstwo egipskie. Wśród zgłoszeń Egipska Agencja Kosmiczna (EGSA) wybierze w przyszłym roku “pewną liczbę” kandydatów.

EGSA poinformowała, że proces treningu do misji orbitalnej potrwa sześć lat. Połowa tego czasu zostanie spędzona na selekcji kilku najlepszych kandydatów (i kandydatek – aplikacja jest otwarta także dla kobiet) – podczas tego okresu . Następnie wybrane osoby zostaną wysłane do Rosji na trening kosmonautyczny – jednym z dodatkowych wymagań jest gotowość do nauki języka rosyjskiego.

Egipski kosmonauta docelowo uda się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na pokładzie rosyjskiego statku załogowego. Więcej szczegółów jak na razie nie jest znanych, jednakże można spodziewać się, że proces treningu będzie podobny do lotu załogowego Malezyjczyka (październik 2007) czy lotu załogowego obywatela Zjednoczonych Emiratów Arabskich na orbitę (wrzesień 2019).

(EGSA)

Comments are closed.