Podsumowanie trzeciej edycji World Space Week Wrocław

0

Trzecia edycja World Space Week Wrocław, zorganizowana  przez stowarzyszenie WroSpace, odbyła się 5 i 6 października 2019 r. 

Organizatorzy obchodów tygodnia przestrzeni kosmicznej we Wrocławiu ponownie udowodnili, że kosmos to temat, który może być fascynujący dla każdego. Pierwszego dnia korytarze i sale Liceum Ogólnokształcącego nr XVII we Wrocławiu opanowane zostały przez tłum dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy mogli wybierać spośród aż 55 warsztatów! Darmowe bilety na wszystkie te wydarzenia zostały pobrane w całości w ciągu zaledwie kilku dni.  Stowarzyszenie WroSpace przygotowało szereg interesujących zajęć związanych z astronomią, eksploracją i badaniami kosmosu oraz technologiami kosmicznymi w formie dostosowanej do całego spektrum grup wiekowych. Zajęcia obejmowały między innymi programowanie, zastosowanie danych satelitarnych, grafikę i druk 3D, budowę rakiet, łazików, baz marsjańskich, konstruowanie lunet, kluczy telegraficznych, rąk bionicznych i wiele innych zagadnień. Odbyły się również pokazy w planetarium i warsztaty tworzenia biżuterii kosmicznej. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez doświadczonych edukatorów, ekspertów, naukowców, studentów i pasjonatów. Zajęcia z programowania włączone były do programu „Meet and Code”.

Uczestnicy wydarzenia / credits: WroSpace

Dodatkową atrakcją tego dnia było stworzenie Żywej Mapy Nieba – po zapadnięciu zmroku wyposażeni w latarki uczestnicy wydarzenia ustawili się tak, aby odtworzyć układ gwiazd w wybranych gwiazdozbiorach zodiakalnych, które z wysokości kilkunastu metrów zarejestrował dron. W ten sposób powstały niesamowite zdjęcia oraz filmy. 

W niedzielę kosmos stał się przyczynkiem do spotkania profesjonalistów i amatorów. Drugi dzień to cykl wielu wydarzeń kosmicznych skupionych wokół wyjątkowej konferencji popularnonaukowej z udziałem wybitnych gości: Artura Chmielewskiego z NASA, Wiktora Niedzickiego, fizyka, cenionego dziennikarza i autora legendarnych programów, dr. hab. Grzegorza Brony, fizyka, biznesmena i byłego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, dr. hab. Andrzeja Dragana, fizyka, fotografa, muzyka i reżysera, Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, Radka Grabarka, założyciela serwisu internetowego We Need More Space, Magdaleny Filcek, neuroarchitektki, designerki i wynalazczyni oraz grupy Scorpio, projektantów łazika marsjańskiego oraz bazy marsjańskiej „Twardowsky”. Dzień rozpoczęły misje dwóch balonów stratosferycznych z transmisją na żywo, które jak co roku wyniosły doświadczenia (materiał genetyczny, skrzydło przygotowane przez uczestników warsztatów World Space Week, eksperymentalne pomiary temperatury oraz tracker z systemem pomiaru parametrów LoRa). Balony wzniosły się na wysokość 27 km i pokonały dystans 150 km. 

Konferencję otworzyli zaproszeni goście: przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocław, Polskiej Agencji Kosmicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Centrum Nauki Kopernik i ESERO oraz organizatorzy. Ponad 1500 uczestników wysłuchało dwóch sesji prelekcji, dotyczących zastosowania technologii kosmicznych w życiu codziennym, przyszłości Polski w eksploracji kosmosu oraz wiodących tematów z zakresu astronomii. Po każdej sesji mogliśmy wysłuchać fascynujących dyskusji prelegentów i zaproszonych gości z uczestnikami wydarzenia, które odbywały się w ramach projektu European Space Talks. Moderatorem oraz prowadzącą konferencję była dr Milena Ratajczak. Przerwy między sesjami były też świetną okazją do spotkań z prelegentami, wspólnych fotografii, autografów i zadawania dodatkowych pytań. 

Start misji balonowej / credits: WroSpace

Konferencji towarzyszyły targi sektora kosmicznego, podczas których swój dorobek prezentowały zarówno firmy jak i instytucje związane z sektorem kosmicznym i astronomicznym: Blue Dot Solutions, Newind, Thorium Space, WPT – Wrocławski Park Technologiczny S.A., PWN, SatRevolution, Delta Optical Polska, Astronomia – miesięcznik dla miłośników nocnego nieba, ESERO Polska, RoboKlocki, Zakład Fizyki Słońca CBK PAN, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, 2b3d, AddMan.

Kosmiczna strefa dla dzieci, kosmiczna galeria sztuki oraz sala kinowa “Astronarium” budziły zainteresowanie zarówno najmłodszych, jak i starszych uczestników. Można tam było między innymi zobaczyć i przetestować łaziki marsjańskie, porozmawiać z ich twórcami, zbudować i zaprogramować własnoręcznie mini łazika, czy dowiedzieć się jak będzie wyglądała baza na Marsie opracowana przez Space Is More i Scorpio. 

Tuż przed zakończeniem intensywnego dnia rozlosowano nagrody wśród uczestników plebiscytu na najpopularniejsze technologie kosmiczne stosowane w życiu codziennym oraz podsumowano przebieg misji stratosferycznych. Zaprezentowano zdjęcia wykonane przez kamery, które wzięły udział w misjach. 

Panel dyskusyjny / credits: WroSpace

W tegorocznej edycji World Space Week Wrocław, organizowanej przez stowarzyszenie WroSpace, wzięło udział ponad 3000 uczestników. Jest to największa impreza o tematyce kosmicznej i astronomicznej w Polsce i jedyna organizowana całkowicie wolontariacko przez pasjonatów. Wydarzenie przygotowywane kompleksowo, z myślą o szerokiej rzeszy uczestników, kolejny raz okazało się wielkim sukcesem. Zarówno dzieci, młodzież, dorośli pasjonaci kosmosu, jak i przedstawiciele biznesu oraz naukowcy odnaleźli w nim dla siebie mnóstwo wyjątkowych atrakcji.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, grantu ESERO „Ale Kosmos!”, grantu „Meet and Code” oraz darowizn.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: http://worldspaceweek.pl/podsumowanie-world-space-week-2019/ oraz filmu podsumowującego WSWW2019: https://youtu.be/zwbTy1Lnq9k.

(Stowarzyszenie WroSpace)

Comments are closed.