Udany pierwszy lot Jielong

0

Siedemnastego sierpnia wystartowała po raz pierwszy rakieta Jielong. Jest to kolejna mała chińska rakieta nośna.

Do startu rakiety Jielong nastąpił 17 sierpnia o godzinie 06:11 CEST z kosmodromu Jiuquan. Na pokładzie tej rakiety znalazły się trzy małe satelity: Qiancheng-01, Xingshidai-5 i Tianqi-2. Lot odbył się prawidłowo i satelity zostały umieszczone na prawidłowej orbicie LEO.

Jielong to nowa konstrukcja rakietowa. Jest to mała czterostopniowa rakieta, która wymaga minimalnej infrastruktury startowej. Rakieta ma 23 tony masy startowej i jest w stanie wynieść około 150 kg na orbitę o wysokości 700 km.

Zapis telewizji CCTV o rakiecie Jielong / Credits – CCTV

W tym roku odbywają się kolejne starty nowych chińskich rakiet nośnych. Wydaje się, że dla Jielong bezpośrednią konkurencją jest rakieta Shuang Quxian, która po raz pierwszy wystartowała 25 lipca 2019. Parametry obu rakiet są bardzo podobne do siebie. W konstrukcjach “zagranicznych” dla tej rakiety bezpośrednią konkurencją wydaje się być amerykańsko-nowozelandzka rakieta Electron.

Producenci rakiety Jielong ogłosili już, że napłynęło do nich ok. 30 zamówień na starty. Trudno zweryfikować tę wartość, ale można założyć, że duża część z nich pochodzi z Chin.

(PFA, NSF)

Comments are closed.