Kometa w obiektywie SOHO

0

W połowie sierpnia do naszej Dziennej Gwiazdy zbliżyła się mała kometa.

Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) to wspólna misja Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA i jej europejskiego odpowiednika ESA. Start SOHO nastąpił w grudniu 1995 roku. Sonda została umieszczona w punkcie L1 układu Ziemia-Słońce, około 1,5 mln kilometrów przed naszą planetą w kierunku naszej Dziennej Gwiazdy.

Od 1996 roku, za wyjątkiem kilku miesięcy w drugiej połowie 1998 roku, SOHO regularnie obserwuje Słońce i jego bezpośrednie otoczenie przy użyciu 12 instrumentów. SOHO jest w stanie obserwować naszą Dzienną Gwiazdę i jej otoczenie na szerokim zakresie od dalekiego pasma UV aż do zakresu widzialnego.  Pozwala to na obserwacje najbardziej energetycznych zjawisk zachodzącej na widocznej “powierzchni” naszej gwiazdy, czyli rozbłysków słonecznych oraz wokół Słońca.

Instrument SOHO o nazwie LASCO okazał się także przydatny do odkrywania i obserwacji komet “muskających Słońce”. Pod koniec 2013 roku SOHO obserwowało kometę C/2012 S1 ISON, która rozpadła się podczas zbliżenia do naszej Dziennej Gwiazdy. Do dziś SOHO wykryło ponad 3700 komet, które zwykle byłyby niemożliwe do zaobserwowania przez inne obserwatoria, z uwagi na bliskość od Słońca.

Większość z tych komet jest bardzo mała i w konsekwencji słaba. Co kilkanaście miesięcy zdarzają się jednak jaśniejsze komety, które generują dłuższe ogony gazów i pyłów. Takim przykładem jest kometa z połowy sierpnia 2019. Wówczas SOHO obserwowało kometę o dość dużej jasności. Obiekt całkowicie wyparował po zbliżeniu się do Słońca na odległość mniejszą od promienia naszej Dziennej Gwiazdy. Poniższe nagranie prezentuje tę kometę.

Kometa w obiektywie instrumentu LASCO C3 sondy SOHO / Credits – NASA, ESA

Podobnie jak wiele innych komet SOHO, ta także została odkryta przez amatora. Kometę odkrył Worochate Boonplod z Tajlandii. Ta kometa pochodzi z grupy komet Kreutz. Wszystkie komety z tej grupy pochodzą od jednej komety, która prawdopodobnie w 326 roku podzieliła się na tysiące mniejszych fragmentów.

Komety “muskające Słońce” / Credits – NASA Goddard

(SOHO)

Comments are closed.