Polacy spełniają marzenia o kolonizacji Marsa

0

Polska działalność w sektorze kosmicznym to nie tylko firmy z branży czy startupy tzw. “New Space”. Warto zwrócić również uwagę na polskich twórców gier komputerowych tworzących gry o tematyce kosmicznej.

Przykładem jest firma Pyramid Games z Lublina, która pracuje nad grami: Occupy Mars oraz Mars Rover Mechanic Simulator. Działania zespołu developerskiego lubelskiej firmy  dostrzegło międzynarodowe stowarzyszenie The Mars Society, którego celem jest między innymi doprowadzenie do załogowej misji na Marsa.

Occupy Mars

Ujęcie w grze "Occupy Mars" / Credits - Pyramid Games
Ujęcie w grze “Occupy Mars” / Credits – Pyramid Games

Dla wszystkich, dla których Mars pozostaje wielkim marzeniem powstaje gra Occupy Mars.

W otwartym świecie gracz ma za zadanie przygotować podwaliny pod rozwój nowej cywilizacji. Zadanie jest tym trudniejsze, że Astronauta musi nauczyć się przetrwania w trudnym środowisku, w warunkach zbliżonych do występujących na Czerwonej Planecie.

Na Marsie gracz nie spotka istot pozaziemskich, nie będzie musiał podbijać wrogich kolonii –  jego jedynym wrogiem będzie sama natura planety: ekstremalnie niskie temperatury, promieniowanie, burze piaskowe, słoneczne, deszcze meteorytów, piaskowe diabły. Mars doskonale radzi sobie z rolą wymagającego gospodarza i wroga. Zjawiska pogodowe nie oszczędzają też bazy pieczołowicie budowanej przez bohatera. W trudnych warunkach surowej planety nie można pozwolić sobie na utratę schronienia.

Każdy element infrastruktury kolonii gracz musi zbudować sam z pozyskanych na Marsie surowców, na szczęście do pomocy ma specjalistyczny sprzęt i roboty.

Żaden budynek nie zapewni ochrony graczowi, jeśli on sam nie zadba o swoje bezpieczeństwo. W natłoku obowiązków związanych z byciem gospodarzem jeszcze bezludnej planety astronauta nie może zapomnieć o swoich podstawowych potrzebach: jedzeniu, piciu, odpoczynku i najbardziej istotnej: tlenie. Mars nie ma litości dla osób, które nie potrafią o siebie zadbać

Szklarnia – Jedna nierozważna decyzja może pozbawić gracza całych zapasów. / Credits – Pyramid Games

Głęboko zakorzeniona potrzeba odkrywania nowych światów jest w nas od zawsze. W Occupy Mars kreujemy świat, w którym bohater decyduje o kształcie własnego otoczenia, świat w którym gracz ma wybór czym będzie się przemieszczał, w jaki sposób pozyska surowce, jak będzie wyglądał jego nowy dom. Baza z widokiem na Olympus Mons, a może z oknami na błękitny wschód słońca? To zależy tylko od inwencji kreatora przyszłej kolonii.

Gdy astronauta zapewni sobie odpowiednią ilość zapasów może wybrać się na swobodną eksplorację realistycznie ukształtowanej planety, której piękno urozmaicają rozmaite pozostałości po wcześniejszych bezzałogowych misjach na Marsa.

Nie tylko naturalne środowisko zachwyci gracza. Zaawansowane systemy hodowli roślin, przeprowadzania reakcji chemicznych, pozyskiwania wody, produkcji prądu i naprawiania układów elektronicznych sprawi, że gracz nie będzie mógł się nudzić. Premiera Occupy Mars w serwisie Steam planowana jest pod koniec bieżącego roku.

Dodaj grę Occupy Mars do listy życzeń na Steam.

Gra Occupy Mars / Credits – PyramidGames

Rover Mechanic Simulator

Screen z gry Rover Mechanic Simulator / Credits - Pyramid Games
Screen z gry Rover Mechanic Simulator / Credits – Pyramid Games

Rover Mechanic Simulator to druga gra studia Pyramid Games, która powstaje z kosmicznej pasji. Gra jest hołdem zespołu dla łazika MER Opportunity, którego misja oficjalnie zakończyła się 13 lutego 2019 r. Jak mówią twórcy:

“Zainspirowani historią maszyny, która miała działać 90 dni, a pracowała nieprzerwanie przez 15 lat postanowiliśmy rozpocząć nowy projekt dedykowany naprawianiu łazików i lądowników marsjańskich. Ciężko było pogodzić nam się z myślą, że uszkodzony Opportunity pozostanie na Marsie na zawsze, przecież to także dzięki niemu i jego poprzednikom jesteśmy w stanie z taką dokładnością odtworzyć Marsa w naszych projektach! Postanowiliśmy zrobić wszystko co w naszej mocy by przywrócić łaziki i lądowniki do życia.”

Rover Mechanic Simulator oferuje nam możliwość odrestaurowania legendarnych obiektów znajdujących się na powierzchni Marsa, jednak nie jest to tylko zwykły “symulator mechanika”, to gra, w której detale mają znaczenie, a elementy składowe instrumentów pokładowych są na tyle delikatne, że każda nierozważna decyzja podczas demontażu może prowadzić do pogłębienia się uszkodzeń i tym samym sprawić, że naprawa będzie wymagać większej ilości czasu i zasobów.

Zespół pracujący nad grą studiuje dostępne w internecie prace naukowe oraz dokumentację NASA, tak aby wiernie odwzorować budowę poszczególnych łazików i ich instrumentów.

W Rover Mechanic Simulator gracz będzie awansował w szeregach marsjańskich inżynierów naprawiając coraz bardziej skomplikowane łaziki, poczynając od kultowego Sojournera, przez MER Spirit i Opportunity po MSL Curiosity, a następnie przyjdzie kolej na naprawę historycznych lądowników.

Gra ma również wymiar edukacyjny – pozwala poznać szczegółową konstrukcję łazików rozkręcając je do najmniejszej śrubki, bez potrzeby poświęcania setek godzin na czytanie dokumentacji ich budowy. Rover Mechanic Simulator zostanie wydany w trybie Early Access już pod koniec czerwca 2019 w serwisie Steam.

Dodaj grę Rover Mechanic Simulator do listy życzeń na Steam.

Rover Mechanic Simulator / Credits – PyramidGames

Artykuł opublikowany na zamówienie Pyramid Games.

Część zespołu Pyramid Games najbardziej zaangażowana w opisane wyżej projekty / Credits - Pyramid Games
Część zespołu Pyramid Games najbardziej zaangażowana w opisane powyżej projekty / Credits – Pyramid Games

Comments are closed.