Nieudany debiut orbitalny spółki OneSpace

0

27 marca 2019 chiński startup OneSpace przeprowadził swój pierwszy lot rakiety orbitalnej. Debiutancki lot zakończył się porażką.

OneSpace to chińska spółka z Chongqing, która powstała w 2015 roku. Jej celem jest rozwijanie małych rakiet nośnych. Warto jednak zaznaczyć, że spółka działa prawdopodobnie ze wsparciem chińskiego rządu. Niektórzy komentatorzy uważają, że firma stosuje elementy z wycofanych rakiet balistycznych,

Stat nastąpił z kosmodromu Jiuquan o godzinie 10:39 CET. Rakieta miała wynieść demonstrator Lingque 1B, wykonany przez chińską spółkę ZeroG Lab. Z pierwszych informacji wynika, że tuż po oddzieleniu się pierwszego stopnia doszło do awarii drugiego stopnia rakiety. Ładunek został utracony.

Docelowo Lingque ma być konstelacją 132 satelitów typu CubeSat 6U, które będa dostarczały zdjęć naszej planety z rozdzielczością czterech metrów na piksel. Pierwszy satelita spółki, Lingque 1B, został wyniesiony w styczniu 2019 roku na pokładzie rakiety CZ-11

Wizualizacja satelity Lingque-1 / ZeroG Lab

Rakieta OS-M to mała, trzystopniowa rakieta nośna napędzana paliwem stałym. Według informacji podanej na stronie spółki, jest w stanie wynieść 205 kg na niską orbitę okołoziemską na wysokość 300 km. Rozwijane są też wersje rakiety OS-M2 i OS-M4, wyposażone w kolei w dwa i cztery dodatkowe boostery.

W poprzednich latach w Chinach doszło już do debiutanckich lotów dwóch małych rakiet napędzanych paliwem stałym (CZ-11 oraz Kuaizhou-1). Można przyjąć, że istnieje większy transfer wiedzy między tymi rządowymi projektami a komercyjnymi inicjatywami.

(Polskie Forum Astronautyczne Loty Kosmiczne, Gunter’s Space Page)

Comments are closed.