Zdjęcia satelitarne ukazały fabrykę rakiet balistycznych w Arabii Saudyjskiej

1

Washington Post poinformował o namierzeniu nowej fabryki rakiet balistycznych w Arabii Saudyjskiej. Obiekt został wykryty dzięki zdjęciom satelitarnym.

Królestwo Arabii Saudyjskiej nie posiada obecnie rakiet dalekiego zasięgu, choć doniesienia prasowe z 2014 wspominały o zakupie rakiet balistycznych średniego zasięgu DF-21 z Chin. Odkrycie nowych zakładów w bazie wojskowej w al-Watah wskazuje na to, że Arabia Saudyjska może być zainteresowana budową rakiet dalekiego zasięgu, które teoretycznie byłyby zdolne przenosić ładunki atomowe. Militarny rozwój Arabii Saudyjskiej widać szczególnie w ostatnich latach pod panowaniem następcy tronu, księcia Muhammada bin Salmana.

Analiza zdjęć pozyskanych z satelitów spółki Planet wykazała, że w bazie w al-Watah powstały budynki do produkcji komponentów rakietowych, stanowisko startowe, piorunochrony chroniące ustawione pionowo rakiety, jak i stanowisko do testowego odpalania silników. W tym momencie jeszcze nie wiadomo czy fabryka jest już zdolna do produkcji rakiet balistycznych. Podobne zdjęcia są także dostępne m.in. dzięki satelitom Sentinel 2 z europejskiej konstelacji Copernicus.

Należy pamiętać, że w historii programów kosmicznych “cywilny” rozwój rakiet kosmicznych był mocno związany z rozwojem technologii wojskowych. Działo się tak zarówno w USA jak i w Związku Radzieckim. Obecnie na Bliskim Wschodzie tylko dwa kraje posiadają możliwość przeprowadzenia lotów orbitalnych. Są to Izrael, z powodów geopolitycznych jako jedyny wystrzeliwuje rakiety nośne w kierunku przeciwnym do obrotu Ziemi, oraz Iran. Historycznie pierwsze przymiarki do wynoszenia rakiet kosmicznych prowadził tez Irak (test pierwszego stopnia rakiety Al-Abid w 1989 roku, program został zamknięty w wyniku Pierwszej Wojny w Zatoce) oraz Liban (pułapu 140 km sięgnął lot rakiety Cedar IV Libańskiego Towarzystwa Rakietowego z 1963 roku).

(WP)

Jeden komentarz

  1. Astroman 11 on

    No to teraz religijnie fundamentalistyczna Arabia Saudyjska bedzie mogla juz bez przeszkód prowadzić globalny dzihad…P.S. Tylko co na to miedzynarodowa spolecznosc??? Czy pozwoli na wyscig zbrojen oraz nowa zimna wojn ,- tym razem na Bliskim Wschodzie? Oj,nieciekawie się tam rozwija sytuacja polityczna 🙁