Meteoryt starszy niż Ziemia

1

Meteoryt, który spadł w listopadzie 2015 roku w Australii, okazał się być starszy niż Ziemia.

Dwudziestego siódmego listopada 2015 roku w południowej Australii spadł meteoryt. Zjawisko było obserwowane, w tym przez australijską sieć bolidów, co pozwoliło na wyznaczenie miejsca spadku. Meteoryt udało się zlokalizować pod koniec grudnia. Ten meteoryt, o masie około 1,7 kg, zaledwie kilka dni później mógłby być znacznie trudniejszy do wykrycia, gdyż spodziewane deszcze mogłyby przykryć region spadku grubszą warstwą mułu. W poszukiwaniach brali udział australijscy naukowcy z Curtin University.

Po pierwszych badaniach meteoryt okazał się być chondrytem, czyli kamiennym meteorytem. Dalsza analiza tego meteorytu wykazała, że wiek tego meteorytu to przynajmniej 4,5 miliarda lat. Innymi słowy, jest bardzo prawdopodobne, że ten meteoryt powstał jeszcze zanim Ziemia się uformowała.

Choć każdego roku na Ziemię spada wiele meteorytów, wiele z nich pozostaje nieodkrytych. Ma to związek z brakiem świadków spadku, złą pogodą, spadkiem w wody mórz i oceanów albo też spadkiem w obszarze, skąd pozyskanie nie jest możliwe. Co więcej, kamienne meteoryty bardzo szybko tracą swoją “świeżość” na skorupie wskutek wpływu atmosfery czy roślinności i zaczynają przypominać inne “zwykłe” kamienie.

Nie jest to pierwszy meteoryt o zaawansowanym wieku. W 2013 roku informowaliśmy o analizie (innego) meteorytu, w którym znaleziono ziarenka powstałe w wyniku wybuchu dawnej supernowej. Część materiału tego meteorytu zatem była starsza od Układu Słonecznego.

(CU)

Jeden komentarz

  1. Bronisław on

    Panie Krzysztofie, interesująca ciekawostka. Lubię czytać rożne artykuły na stronie “kosmonauty”. Proszę jednak troszkę popracować nad poprawnością języka publikowanych notatek, gdyż po prostu źle się je czyta. W razie potrzeby służę pomocą.