Misja InSight postawiła sejsmometr na powierzchni Marsa

1

Dwudziestego szóstego listopada amerykański lądownik InSight wylądował na Czerwonej Planecie. Od tego czasu misja prowadzi przygotowania do uruchomienia pomiarów geologicznych Marsa. 19 grudnia instrument SEIS został zdjęty z lądownika i ustawiony na powierzchni.

Do startu marsjańskiej misji Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (InSight) doszło 5 maja 2018 o godzinie 13:05 CEST z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Lot do Czerwonej Planety trwał pół roku i 26 listopada InSight wszedł w atmosferę Marsa. W czasie krótszym niż siedem minut lądownik spowolnił z blisko 20 tysięcy kilometrów na godzinę do zera. Lądowanie nastąpiło o 20:47 CET, a o 20:54 CET pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie dotarł do Ziemi.

InSight wylądował na równinie o nazwie Elysium Planitia. Jest to płaski obszar znajdujący się w równikowej strefie Marsa. Co ciekawe, blisko południowej granicy tej równiny znajduje się krater Gusev, w którym wylądował łazik Spirit oraz krater Gale, który od 2012 roku bada łazik MSL Curiosity.

Przygotowania ustawienia sejsmometru na Marsie za pomocą naziemnego analoga / NASA

Przygotowania ustawienia sejsmometru na Marsie za pomocą naziemnego analoga / NASA

W ciągu pierwszych tygodni misji rozpoczęło się przygotowanie instrumentów pokładowych do rozpoczęcia badań. Proces ten może trwać nawet trzy miesiące. Ponieważ misja ma trwać rok marsjański, czyli około dwóch lat ziemskich, kontrola lotów woli przeprowadzić przygotowania wystarczająco powoli, by nie doszło do niespodziewanych problemów. Ważnym punktem milowym było ustawienie instrumentu SEIS na powierzchni Marsa.

Sejsmometr SEIS na powierzchni Marsa / JPL, NASA

Przed właściwym ustawieniem instrumentu konieczne było przetestowanie robotycznego ramienia znajdującego się na lądowniku. 18 grudnia kontrola lotów przesłała polecenia ustawienia instrumentu na powierzchni, a ramię wykonało zadanie 19 grudnia. SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure) został ustawiony w odległości 1,6 metra od lądownika InSight.

Jest to najważniejszy instrument badawczy InSight. Jego poprawne działanie jest potrzebne, aby spełnić 3/4 założeń naukowych misji. W tej chwili instrument jest nachylony 2-3 stopnie względem gruntu. W kolejnych dniach kontrola lotu wyrówna położenie instrumentu, aby uzyskać właściwe dane naukowe.

Postępy misji InSight są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

1 komentarz

  1. “Misja InSight postawiła sejsmometr” – myliłby się, kto uważa, że to lądownik coś rozstawił. Bo przecież “misja” postawiła…