Zakończone testy wibracyjne PW-Sata 2

2

Zespół studentów Politechniki Warszawskiej poinformował o zakończonej kampanii testów wibracyjnych PW-Sata 2. Jest to jeden z ostatnich etapów przygotowań przed wystrzeleniem planowanym na połowę 2018 roku.

PW-Sat 2 to projekt studenckiego satelity realizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej ze wsparciem Centrum Badań Kosmicznych PAN. Podobnie jak PW-Sat 1, pierwszy polski satelita, PW-Sat 2 będzie testował sposoby szybkiej deorbitacji.

PW-Sat 2 to nanosatelita o standardzie CubeSat 2U (czyli dwóch jednostek o rozmiarach 10 x 10 x 11.35 cm). Celem misji jest rozłożenie żagla słonecznego, który zwiększając znacznie powierzchnie satelity, przyśpieszy jego hamowanie atmosferyczne i docelowo wejście w atmosferę.

Systemy deorbitacyjne w przyszłości będą często montowane na pokładzie satelitów latających na niskiej orbicie okołoziemskiej, aby szybko usunąć nieczynny już sprzęt, potencjalnie zagrażający innym obiektom na orbicie.

Lot PW-Sata 2 odbędzie się prawdopodobnie w połowie 2018 roku. Satelita będzie jednym z CubeSatów wyniesionych przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX. Organizacją startu zajmuje się holenderska firma Innovative Solutions in Space, która wygrała przetarg Politechniki Warszawskiej na organizację kampanii lotu.


Testy wibracyjne PW-Sata 2 / Studenckie Koło Astronautyczne

Zanim PW-Sat 2 zostanie przekazany do ISIS muszą zostać przeprowadzone ostatnie testy udowadniające, że sprzęt jest w stanie przetrwać duże przeciążenia i drgania panujące podczas startu. Do tego służyły testy wibracyjne przeprowadzone w marcu ze wsparciem EC Test Systems oraz Instytutu Lotnictwa. W kwietniu w komorze termiczno-próżniowej Centrum Badań Kosmicznych PAN wykonane zostały testy wygrzewania satelity (tzw. bake-out).

Oznacza to, że PW-Sat 2 jest już niemal na ostatniej prostej przed startem. Projekt będzie czwartym polskim satelitą, który znajdzie się na orbicie okołoziemskiej. Pierwszym był studencki PW-Sat 1, kolejne dwa BRITE-PL Lem oraz BRITE-PL Heweliusz były częścią polsko-kanadyjsko-austriackiego projektu astronomicznego.

(PW-Sat 2)

2 komentarze

  1. Nie wiem czy powinni to przekazywać ISIS nie się lepiej z NASA dogadają i na ISS przekażą