Leonid Kadieniuk (1951-2018)

0

W wieku 67 lat zmarł Leonid Kadieniuk – jedyny kosmonauta niepodległej Ukrainy.

Leonid Kadieniuk urodził się w 1951 roku w Kliszkowiczach w obwodzie czernihowskim. W 1971 roku ukończył studia lotnicze w Wyższej Szkole Lotnictwa Wojskowego w Czernihowie. W 1976 roku po raz pierwszy został wybrany do oddziału kosmonautów aby rozpocząć szkolenie jako przyszły pilot radzieckiego wahadłowca Buran.

W 1983 roku został wyrzucony z korpusu. Jako przyczynę podano niski poziom moralny, zaś w rzeczywistości powodem był rozwód kosmonauty. Jednak po pięciu lat pracy w roli pilota doświadczalnego Instytutu Badań i Nauki Sił Powietrznych ZSRR w Achtubinsku ponownie udało mu się zakwalifikować do korpusu kosmonautów.

Pierwotne plany loty w kosmos nigdy się nie zrealizowały. Nie poleciał na orbitę jako pilot wahadłowca Buran ani jako dowódca ukraińskiej misji na stację Mir. Tymczasem po rozpadzie Związku Radzieckiego pojawiły się nowe możliwości – w 1995 roku przyjął obywatelstwo Ukrainy i wraz z Jarosławem Pustowojem rozpoczął szkolenie w grupie kosmonautów Ukraińskiej Agencji Kosmicznej.

W 1997 roku udało mu się odbyć lot kosmiczny w roli specjalisty ładunku na pokładzie amerykańskiego wahadłowca Columbia. Był to jedyny lot kosmonauty niepodległej Ukrainy. W przestrzeni kosmicznej przebywał 15 dni. Celem misji STS-87 było przeprowadzenie badań przy pomocy odzyskiwalnego eksperymentu Spartan-201. Przeprowadzono również dwa spacery kosmiczne (pierwsze z wahadłowca Columbia) podczas których testowano nowe procedury dla budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po locie kosmicznym pełnił między innymi rolę doradcy prezydenta Ukrainy ds lotnictwa oraz lotów kosmicznych. W latach 2002-2006 był posłem parlamentu ukraińskiego.

Leonid Kadieniuk zmarł nagle w wieku 67 lat podczas porannego biegu w Kijowie. Mimo podjętej akcji ratowniczej nie udało się go uratować.

(PFA)

Comments are closed.