Satelity malują dokładny obraz aktywności statków morskich

0

ESA pomogła urzędom morskim w śledzeniu o 70% więcej statków oraz trzykrotnym zwiększeniu satelitarnego monitoringu pozycji statków względem tego, co było możliwe wcześniej.

Wielkie kontenerowce oraz statki pasażerskie są zobligowane do przewożenia sprzętu AIS – Systemu Automatycznej Identyfikacji, Automatic Identification System. Podczas kursu transmituje on pozycję, prędkość oraz numer identyfikacyjny do innych statków morskich oraz do stacji nabrzeżnych.

Pierwotnie system został stworzony po to, aby zapobiegać kolizjom morskim. Dzisiaj pozwala on zmniejszyć zanieczyszczenie wody, pomaga w transporcie niebezpiecznych ładunków oraz wspiera rutynowy monitoring.

Norweska Administracja Przybrzeżna wykorzystuje dane AIS do zarządzania terenami wód przybrzeżnych z perspektywy bezpieczeństwa, sytuacji kryzysowych oraz planowania transportu.

Zaawansowane odbiorniki, zbudowane przez norweski Kongsberg Seatex ze wsparciem ESA, zostały wystrzelone na pokładzie dwóch satelitów NorSat w zeszłym roku.

Podczas pierwszych czterech miesięcy operacji odbiorniki znacznie zwiększyły detekcję sygnałów identyfikacyjnych.

Satelity umożliwiają zwiększenie zasięgu sygnału AIS z 74 km na poziomie morza do 2500 km na niskiej orbicie okołoziemskiej. Oznacza to, że o wiele więcej statków może być monitorowanych jednocześnie.

Na obszarach o dużym ruchu morskim liczba wysyłanych wiadomości ze statków może być tak wysoka, że zakłócają one odbiorniki satelitarne. Rozwiązaniem jest nowy rodzaj wiadomości, który jest łatwiejszy do odebrania przez satelity i mniej podatny na interferencje z innymi sygnałami.

Carsten Tobehn kierujący udziałem ESA w projekcie komentuje: „Ten zaawansowany odbiornik został zbudowany przy wykorzystaniu najnowszych komponentów dostępnych na rynku. Specjalistyczny sprzęt pozwala na bardziej złożone przetwarzanie danych, co znacznie zwiększa odbiór wiadomości”.

Odbiorniki zainstalowane są na dwóch mikrosatelitach należących do Norweskiego Centrum Kosmicznego oraz obsługiwanych przez Statsat.

Ivar Spydevold, prezes Statsat dodaje: „Suma wiadomości z odbiorników NorSat wynosi średnio 2,5 miliona dziennie. Jest to niemal trzy razy więcej od osiągów AISSat-1 i 2, które razem odbierały około 900 000 wiadomości dziennie”.

(ESA)

Comments are closed.