Komercyjny moduł NanoRacks jest możliwy do wykonania

0

Wyniki studium NextSTEP-2 (Next Space Technologies for Exploration Partnerships 2) wskazują, że można zbudować komercyjny moduł dla stacji kosmicznej z górnego stopnia rakiety Atlas 5.

Szóstego grudnia podczas konferencji SpaceCom Expo przedstawiono wyniki jednego ze studiów programu NextSTEP-2, które dla NASA wykonała firma NanoRacks. Pomysł spółki zakładał zmodyfikowanie (już na orbicie!) użytego wcześniej górnego stopnia rakiety nośnej, aby przekształcić go na komercyjny moduł dołączany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub innej komercyjnej stacji orbitalnej.

W ramach trwającego pięć miesięcy studium udało się potwierdzić założenia pomysłu. Przekształcenie górnego stopnia rakiety Atlas 5 albo górnego stopnia ACES rozwijanej obecnie rakiety Vulcan w moduł stacji kosmicznej jest realne. Co więcej, okazuje się, że taka operacja może zostać wykonana zarówno przez załogę jak i przez roboty.

W latach 70 NASA wysłała na orbitę stację kosmiczną Skylab, która została zbudowana na bazie górnego stopnia rakiety Saturn 5, jednak w tym przypadku mowa o modyfikacji rakiety wcześniej użytej do wyniesienia ładunku.

Studium zostało wykonane przez spółkę NanoRacks we współpracy z United Launch Alliance, Space Systems Loral oraz Space Adventures, która zorganizowała już loty kilku turystów kosmicznych na ISS. Nowy moduł kosmiczny o nazwie Ixion mógłby być odwiedzany przez turystów lub używany do innych zastosowań komercyjnych, na przykład produkcji nowych materiałów w warunkach nieważkości.

Logo programu NextSTEP / Credits- NASA

Logo programu NextSTEP / Credits- NASA

Zanim taki moduł powstanie będą jeszcze potrzebne spore nakłady finansowe. Studium NextSTEP-2 to jednak pierwszy krok, który może pozwolić spółce NanoRacks na znalezienie dalszych rund finansowania czy inwestorów potrzebnych do dalszych prac.

Jednocześnie w ramach programu NextSTEP NASA rozwija różne modele współpracy publiczno-prywatnej, która ma na celu budowę komercyjnych elementów dla ISS oraz przyszłych stacji kosmicznych, w tym również wokółksiężycowej Deep Space Gateway.

(SN)

Comments are closed.