Cyklon Numa na Morzu Śródziemnym

0

Satelity obserwują dość rzadkie zjawisko na Morzu Śródziemnym – cyklon Numa. Ten cyklon uderza właśnie w Bałkany i Grecję.

Na Morzu Śródziemnym co kilka lat notowane są cyklony o charakterystyce porównywalnej ze sztormami tropikalnymi lub nawet huraganami. O ostatnim takim zjawisku pisaliśmy w październiku 2016 roku. Dane satelitarne są tutaj bardzo ważnym elementem monitoringu, szczególnie w kwestii ewentualnej ewakuacji ludności z zagrożonych terenów. Jest to ważna kwestia, gdyż ponad 460 milionów ludzi mieszka dookoła basenu Morza Śródziemnego.

W tym roku w listopadzie doszło do interesującego zjawiska meteorologicznego. Ośrodek o imieniu “Numa” uformował się w pobliżu Wlk. Brytanii 11-12 listopada z pozostałości sztormu tropikalnego Rina, który z kolei przemierzył sporą część Atlantyku od 6 do 9 listopada.

W kolejnych dniach Numa poruszała się w kierunku południowo-wschodnim i podzieliła na dwa ośrodki niżowe. Silniejszy z nich – nazwany “Numa II” dotarł do Morza Adriatyckiego i 14 listopada zauważono większą organizację tego ośrodka. W międzyczasie słabszy ośrodek (“Numa I”) rozproszył się i silniejszy został nazwany “Numa”. Pomogło tutaj m.in. ukształtowanie terenu (obecność Alp) i wybrzeża morskiego w rejonie środkowego północnego Morza Śródziemnego. W tym regionie następuje m.in. duży kontrast termiczny pomiędzy lądem a wodami Zatoki Genueńskiej oraz obecność polarnego jet streamu, który czasem może wchodzić w interakcję z subtropikalnym prądem strumieniowym.

W dniach 17-18 listopada Numa miała wyraźnie wykształcone charakterystyki sztormu tropikalnego, w tym m.in. wyraźnie zaznaczony środek (“oko”) otoczone chmurami. Sztorm wywołał duże szkody na Bałkanach, szczególnie że przez kilka dni w rejonie wystąpiły obfite ulewy. Gdy nadeszła Numa, w wielu miejscach wytworzyły się powodzie.

https://www.youtube.com/watch?v=bMhAqdHHpco

Szkody wywołane przez cyklon Numa / Credits – TELE RAMA

Aktualnie (18 listopada) wiatry wewnątrz cyklonu sięgają prędkości ponad 130 km/h. Cyklon wchodzi nad ląd nad Grecją, gdzie przewidywane są kolejne zniszczenia i powodzie.

Cyklon Numa jest obserwowany przez wiele satelitów obserwacji Ziemi oraz meteorologicznych. Obserwacje głównie są wykonywane na różnych pasmach zakresu widzialnego oraz podczerwonego. Zaprezentowane zdjęcie w galerii tego artykułu pochodzi od satelity Terra (NASA) i zostało wykonane 18 listopada o godzinie 10:25 CET. W momencie wykonania zdjęcia Numa znajdował się Morzu Jońskim, pomiędzy Włochami a Grecją.

Animacja chmur nad Europą z dnia 17 listopada z wyraźnym kształtowaniem się oka cyklonu Numa / Credits – Sat24

(S24, Mc, NASA, S-W)

Comments are closed.