Spacer kosmiczny EVA-45

0

Dziesiątego października odbył się amerykański spacer kosmiczny EVA-45. Celem tego spaceru było przygotowanie jednego z chwytaków Latching End Effector do pracy.

Spacer kosmiczny EVA-45 rozpoczął się 10 października o godzinie 13:56 CEST. W przestrzeń kosmiczną wyszli amerykańscy astronauci Radolph Bresnik i Mark Vande Hei. Spacer trwał 6 godzin i 26 minut. Astronauci rozpoczęli i zakończyli spacer w module Quest, będącym częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

https://www.youtube.com/watch?v=BagjHRmaKF8

Spacer EVA-45 – 10.10.2017 / Credits – NASA TV

Był to drugi z trzech spacerów kosmicznych zaplanowanych na serwisowanie chwytaka o nazwie Latching End Effector (LEE). Dwa takie chwytaki, o oznaczeniach LEE-A i LEE-B, znajdują się na obu końcach ramienia robotycznego SSRMS. Dzięki tym chwytakom możliwe jest przechwytywanie różnych obiektów (np. pojazdów) przez SSRMS. Ponadto, SSRMS może zmieniać swoją pozycję na kratownicy ISS właśnie dzięki chwytakom LEE.

Coraz gorsze działanie obu końcówek LEE zostało już zauważone parę miesięcy temu. Degradacja sprzętu (coraz większa wymagana siła do przechwycenia czy problemy z dostarczaniem zasilania do podłączonego sprzętu) wynika między innymi z powodu wieku. Komponenty LEE były projektowane na 10 – 15 lat używania, zaś ramię zostało zainstalowane na zewnątrz Stacji w 2001 roku. Dlatego też na październik 2017 zaplanowano trzy amerykańskie spacery kosmiczne, których celem jest serwis chwytaków LEE. Początkowo planowano wymianę i serwis LEE-B, jednak parametry pracy LEE-A zaczęły być coraz gorsze.

Pierwszy ze tych spacerów, o oznaczeniu EVA-44, odbył się 5 października 2017. Wówczas w przestrzeń kosmiczną wyszli również astronauci Radolph Bresnik i Mark Vande Hei. Spacer EVA-44 zakończył się sukcesem – LEE-A został wymieniony na zapasowy chwytak.

Podczas spaceru EVA-45, który odbył się 10 października, Bresnik i Vande Hei, został przeznaczony na przygotowanie nowego LEE-A do pracy. W tym celu pracujące elementy tego chwytaka zostały pokryte specjalnym smarem, przystosowanym do pracy w warunkach szczątkowej atmosfery i zmiennej atmosfery – czyli warunków niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Ponadto, wymieniono jedną z zewnętrznych kamer ISS, która w ostatnim czasie zaczęła przekazywać kolorystycznie zniekształcony obraz.

W przyszłości LEE-A zostanie sprowadzony do środka ISS, po czym przeniesiony do wnętrza kapsuły Dragon. Dzięki temu LEE-A wróci na Ziemię na szczegółowy przegląd, co pozwoli na lepsze zrozumienie procesu zużywania się urządzeń elektro-mechanicznych w warunkach LEO. Serwis LEE-B planowany jest na 2018 roku.

Warto tu dodać, że 16 października do ISS dotarł bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Progress MS-07. Start tego pojazdu nastąpił 14 października.

(NSF, PFA, LK, Si)

Comments are closed.