Pracownik SpaceX opowiada o firmie

1

Na początku maja jeden z pracowników SpaceX opowiedział o pracach wewnątrz firmy. Jest to dość unikalne spojrzenie na działania tej firmy.

Bez wątpienia SpaceX zmienił sektor kosmiczny. Tej firmie zawdzięczamy już zmianę kierunku rozwoju branży rakietowej: ponowne użycie różnych elementów rakiet czy dążenie do ograniczenia kosztów (oraz cen) lotów to tylko niektóre z przykładów zmian wprowadzonych przez SpaceX. Firma także użytkuje pierwszą komercyjną kapsułę orbitalną, zdolną do lotu na niską orbitę okołoziemską i bezpiecznego powrotu.

Na początku maja tego roku opublikowano rozmowę z Tomem Muellerem, jednym z głównych inżynierów SpaceX. Specjalista od napędów odbył rozmowę z zainteresowanymi fanami tej firmy, co pozwoliło na dość nietypowe spojrzenie na działania SpaceX.

W jego opinii w ciągu 15 lat działań SpaceX rozwinął się z małej, często “przeoczanej” firmy w potężnego konkurenta dla największych graczy w branży rakietowej. Doszło wręcz do odwrotnej sytuacji: teraz konkurencja SpaceX próbuje “dogonić” tę firmę. Jednak w wielu przypadkach jej zabiegi wydają się iść w złym kierunku: dla przykładu Rosja od dwóch dekad pracuje nad nową rakietą Angara, która jak na razie wykonała jedynie jeden lot. Dobrym konkurentem SpaceX w opinii pracownika tej firmy jest w zasadzie jedynie Blue Origin.

Ten wywiad dostarczył też kilku informacji po niedawnym pierwszym udanym locie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Choć lot był udany, wciąż wymaganych jest dużo testów i weryfikacji po locie. Ponadto, aby osiągnąć wyznaczony cel – ponowne wykorzystanie stopnia w 24 godziny – wymagane jest przeprojektowanie (i uproszczenie) rakiety.

W trakcie rozmowy kilka dalszych celów SpaceX zostało także poruszonych: mega-konstelacje, Księżyc oraz Mars. Wiele z tych celów jest z pewnością ambitnych, ale wyznaczają one także kierunki rozwoju sektora kosmicznego w najbliższych kilkunastu latach.

Nagranie można usłyszeć pod tym linkiem:
https://www.twitch.tv/videos/139688943

(Tw, AT)

Jeden komentarz