Wracamy na Księżyc!

10

Elon Musk na niezapowiedzianej konferencji prasowej ogłosił, że w 2018 roku SpaceX wyśle dwie osoby na lot wokółksiężycowy!

W ostatnim kwartale 2018 roku, zbieżnie z pięćdziesiątą rocznicą misji Apollo 8, ludzie znów znajdą się w pobliżu Srebrnego Globu. W misji mają wziąć udział dwie osoby, które zgłosiły się z pomysłem do SpaceX. Imion astronautów ani kosztu misji dotychczas nie podano.

W około tygodniowej misji zbliżyliby się oni do Księżyca, i bez wchodzenia na jego orbitę, powrócili na trajektorii powrotnej ku Ziemi. Lot miałby odbyć się w kapsule Dragon, która od drugiej połowy przyszłego roku ma również wozić amerykańskich astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wizualizacja startu Falcon Heavy / Credits: SpaceX

Wizualizacja startu Falcon Heavy / Credits: SpaceX

Dragon ma wystartować ze stanowiska startowego LC-39A, tego samego, z którego wyruszyło większość misji księżycowych. Kapsuła ma wystartować na pokładzie rakiety Falcon Heavy, największej konstrukcji rakietowej od czasów Saturna V oraz radzieckich N1 i Energia. Pierwszy lot Falcona Heavy zapowiedziano na połowę bieżącego roku.

Jednocześnie zapowiedź ta zbiega się z ogłoszeniem studium wykonalności o wysłaniu załogowej misji wokółksiężycowej w kapsule Orion przez NASA już w ramach misji EM-1. Dotychczas lot załogowy wokół Księżyca miałby odbyć się nie wcześniej, niż w 2021 roku podczas misji EM-2. Jeżeli lot SpaceX uda się pod koniec 2018 roku, pojawi się duże zapytanie, czy SLS, nowa super-ciężka rakieta NASA długofalowo się utrzyma. Z drugiej strony to właśnie możliwości SLS znacznie przekraczają osiągi rakiety Falcon Heavy, i dopiero one pozwolą na umieszczenie ludzi na orbicie Księżyca oraz jego powierzchni, a docelowo także załogowe loty marsjańskie.

10 komentarzy

 1. Wczoraj dowiedziałem się z portalu ,że jednym z tych dwu Turystów ma być Polak i podobno dokonał już całej wpłaty $ gotówką .Podano tylko jego inicjały J.K. Ciekawe jaki Polski Miliarder ma takie inicjały którego stać na taką Kasę żeby wydać na ten Historyczny Lot po 50-latach.?

 2. Według mnie ta zapowiedź to nic innego jak tylko wezwanie do wyścigu pomiędzy sektorem prywatnym a państwowym w celu wymuszenia długofalowo współpracy. Jak Elon to zrobi to de facto trochę ośmieszy NASA z jej pomysłami SLS i Orion bo pokaże że sektor prywatny jest tak samo dobry. Ten kto będzie szybszy postawi drugą stronę pod ścianą i albo skończy się to współpracą np na zasadzie finasujemy razem NASA daje rakietę my dajemy kapsułę a lądowniki księżycowy i marsjański wspólnie albo jeden z sektorów zostanie wyeliminowany. Boję się o NASA 🙂

 3. To ciekawa idea – ale rakiety FH nie ma ( no to znaczy jest ale nie było pierwszego odpalenia), Dragona 2 nie ma ( to znaczy jest ale nie brał udziału w misji operacyjnej).
  Innymi słowy bardzo dużo niewiadomych i bardzo mało czasu.

   • Też nie ma ale do jej startu zostało trochę więcej czasu a teraz w ramach pomysłu startu załogowego data 2018 jest odsunięta na 19/20.
    Rzecz w tym, że gdy zacznie czytać doniesienie na temat wydarzeń kosmicznych (sond, startów załogowych) to wszystko będzie kilka lat w przyszłości. Mało co z tych wydarzeń realnie ma miejsce.