Falcon 9 już na platformie LC-39A

0

Rakieta Falcon 9 została dostarczona na platformę startową 39A. Będzie to pierwszy lot rakiety Elona Muska z tego historycznego stanowiska.

Dziesiątego lutego Falcon 9 został przetransportowany na teren LC39. Dzisiaj wieczorem (10 lutego) rakieta ma zostać ustawiona w pozycji pionowej. Następnie zostanie przeprowadzony test odpalenia silników (tzw. hot fire test).

Falcon 9R na LC-39A / Credits - SpaceX

Falcon 9R na LC-39A / Credits – SpaceX

Aktualizacja, 11 lutego, godzina 10:25 CET: pojawiły się zdjęcia Falcona 9R w pozycji pionowej na wyrzutni. Na rakiecie nie zainstalowano jeszcze kapsuły Dragon. Oznacza to, że po teście rakieta zostanie sprowadzona z wyrzutni, nastąpi integracja z kapsułą Dragon, a następnie ponowne ustawienie na LC-39A.

Z platformy startowej 39A (LC-39A) startowały promy kosmiczne a jeszcze wcześniej gigantyczne rakiety Saturn V. Ostatni start z LC-39A nastąpił 8 lipca 2011 roku – był to lot promu Atlantis w misji STS-135. Po zakończeniu programu wahadłowców platforma 39A została wynajęta przez SpaceX, którą przygotowuje do lotów rakiet Falcon 9 oraz Falcon Heavy. Leasing platformy został podpisany w 2014 roku na dwadzieścia lat.

Zbliżający się Dragon do ISS - w tle Dubaj / Credits - astronauta Tim Peake

Zbliżający się Dragon do ISS – w tle Dubaj / Credits – astronauta Tim Peake

Pierwszym lotem realizowanym przez SpaceX z historycznej platformy będzie misja CRS-10 (Commercial Resupply Services). W jej ramach, kapsuła Dragon dostarczy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2029 kg ładunku w przedziale ciśnieniowym oraz 977 kg ładunku zewnętrznego, który następnie zostanie przyczepiony do ISS. Będzie to pierwszy komercyjny lot startujący z historycznej platformy 39A.

Start obecnie wyznaczony został na 18 lutego na godzinę 16:01 czasu polskiego. Po starcie rakiety Falcon 9 również podjęta zostanie próba lądowania pierwszego stopnia na lądowisku LZ-1 znajdującym się na terenie Cape Canaveral.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący misji CRS-10.

(PFA, SpX)

Comments are closed.