Pierwszy start w 2017 roku

5

Piątego stycznia odbył się pierwszy start rakiety orbitalnej w 2017 roku – chińskiej konstrukcji Długi Marsz 3B. 

Do startu doszło 5 stycznia 2017 z kosmodromu Xichang. Rakieta wyniosła na orbitę satelitę TJSW-2. Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na orbicie transferowej ku geostacjonarnej .

Niewiele wiadomo o wyniesionym ładunku. Nieoficjalne źródła sugerują, że TJSW-2 to wojskowy satelita wczesnego ostrzegania. Satelita ma wykrywać starty pocisków balistycznych. Pojawiły się też informacje, że satelita może komunikować się na paśmie Ka ze stacjami naziemnymi. Za to nie są znane jakiekolwiek parametry techniczne TJSW-2. Spekuluje się, że satelita został wyposażony w bardzo dużą rozkładaną antenę komunikacyjną.

Był to pierwszy start rakiety orbitalnej w 2017 roku. W zeszłym roku łącznie odbyło się 85 prób startów rakiet, z czego 83 były udane, a dwie nieudane. Jeden z 83 startów był częściowo udany. Do listy warto jeszcze dopisać eksplozję Falcona 9 w trakcie testów przedstartowych. W tym roku możemy się spodziewać podobnej liczby startów, choć możliwe że za sprawą firmy SpaceX ta wartość może się znacznie podnieść.

(PFA, NSF)

5 komentarzy

  1. A przy okazji ciekawe jest to, że sam kosmodrom oddalony jest od miasta Xichang o jakies 80 km. Coś jak Zakopane od Krakowa, tylko że dalej.

  2. Ostatni lot w 2016 roku był chiński i pierwszy jest chiński, widać kto dominuje w tym polu.

    • Chiny będą nadal dominować w produkcji Rakiet wszelkich ,bo oni ukończyli budowę Fabryki w której produkują Rakiety Seryjnie ,Taśmowo.