Sojuz MS-03 na ISS

0

Dziewiętnastego listopada kapsuła Sojuz MS-03 dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Do lutego 2017 na Stacji będzie przebywać sześciu astronautów, a co potem?

Start Sojuza MS-03 nastąpił 17 listopada o godzinie 21:20 CET z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie tego pojazdu znalazło się trzech kosmonautów: Oleg Nowickij (2 lot, Rosja), Thomas Pesquet (1 lot, Francja) oraz Peggy Whitson (3 lot, USA). Celem lotu Sojuza MS-03 była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

W odróżnieniu od większości ostatnich lotów załogowych Sojuzów, tym razem dotarcie do ISS trwało nie ok. sześciu godzin, ale dwa dni. W pobliże Stacji Sojuz MS-03 dotarł w godzinach wieczornych (czasu polskiego) 19 listopada. O godzinie 22:58 CET Sojuz przycumował do ISS, a o 01:40 CET (już 20 listopada) otwarto włazy.

https://www.youtube.com/watch?v=0ajZ1vqEfrE

Cumowanie Sojuza MS-03 do ISS / Credits – NASA TV

Załoga Sojuza MS-03 stanowi obecnie część Ekspedycji 50. na ISS. Ta ekspedycja zakończy się w lutym, po czym do maja będzie trwać Ekspedycja 51. W tym czasie dojdzie do pewnej zmiany w ilości załogantów na ISS.

Z uwagi na problemy ekonomiczne Rosja zadecydowała o redukcji ilości kosmonautów tego państwa odwiedzających ISS. W konsekwencji od Ekspedycji 51 na Stacji będzie przebywać zwykle pięciu rezydentów, a nie sześciu jak obecnie. Oznacza to wolne miejsce w niektórych kapsułach następnych Sojuz, które Rosjanie w określonych sytuacjach będą sprzedawać „kosmicznym turystom”.

(NASA, PFA)

Comments are closed.