Udany start Ariane 5 z dwoma satelitami (05.10.2016)

0

Piątego października europejska rakieta Ariane 5 wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne: Sky Muster II i GSAT-18.

Do startu doszło 5 października o godzinie 22:30 CEST. Start wcześniej opóźniono o jeden dzień z uwagi na zbyt silne wiatry w stratosferze. Start odbył się z europejskiego kosmodromu Kourou, położonego w Gujanie Francuskiej. Lot przebiegł prawidłowo i oba satelity zostały poprawnie uwolnione na wstępnych orbitach geostacjonarnych transferowych (GTO), skąd “o własnych siłach” dotrą do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Start Ariane 5 – 05.10.2016 / Credits – Arianespace

Na pokładzie Ariane 5 znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne:  Sky Muster II i GSAT-18. Łączna masa tych satelitów oraz adaptera Sylda, czyli całkowita masa ładunku wyniesionego przez Ariane 5 w tym locie to 10660 kg.

Sky Muster II to satelita telekomunikacyjny dla Australii. Ten satelita będzie wypełniać usługi telekomunikacyjne, w tym łączność pomiędzy oddalonymi obszarami a większymi ośrodkami miejskimi w tym państwie. Masa tego satelity to 6405 kg. Satelita został wyposażony w transpondery na paśmie Ku, służące m.in. do dostępu do internetu. Oprócz Australii, Sky Muster II swoim zasięgiem obejmie także kilka wysp leżących nieopodal tego kontynentu.

GSAT-18 to indyjski satelita telekomunikacyjny, zbudowany dla agencji kosmicznej tego państwa (ISRO). Masa tego satelity to 3425 kg. GSAT-18 został wyposażony w 18 transponderów na paśmie Ku i C. Głównym zadaniem GSAT-18 jest dostarczanie różnych usług telekomunikacyjnych dla Indii i okolic tego państwa.

Był to piąty lot rakiety Ariane 5 w 2016 roku. Do końca roku powinny się odbyć jeszcze dwa starty tej rakiety.

(NSF, PFA, SB)

Comments are closed.