Rakieta załogowej misji Shenzhou-11 już na wyrzutni

1

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem chińskiej misji załogowej Shenzhou-11. Dziesiątego października rakieta CZ-2F została przetransportowana na wyrzutnię.

Shenzhou-11 jest pierwszą chińską wyprawą załogową od czerwca 2013 roku. Dwuosobowa załoga uda się na pokład modułu orbitalnego Tiangong-2, wystrzelonego 15 września tego roku. Będzie to szósty lot załogowy przeprowadzony przez Chińską Republikę Ludową.

Rakieta CZ-2F transportowana na stanowisko startowe / Credits: SpaceflightNow

Rakieta CZ-2F transportowana na stanowisko startowe / Credits: SpaceflightNow

Dziesiątego października rakieta CZ-2F wraz kapsułą Shenzhou została przetransportowana na wyrzutnię numer 43/921 na terenie kosmodromu Jiuquan. Operacja odbyła się bez zakłóceń.

Strona chińska nie podała jeszcze oficjalnej daty startu misji Shenzhou-11. Również w 2013 roku, podczas poprzedniego lotu załogowego do modułu Tiangong-1 rakieta znalazła się na wyrzutni na tydzień przed startem. Jest bardzo prawdopodobne, że tym razem sytuacja jest podobna. Po analizie orbity modułu Tiangong-2 oraz porównaniu terminów wcześniejszych przygotowań źródła spoza Chin sugerują, że najbardziej prawdopodobną datą startu będzie 17 października około godziny 01:30 CEST. Wówczas cumowanie odbyło by się 18 października około 21:40 CEST. W przypadku opóźnienia lotu prawdopodobną datą zapasową będzie zaś 20 października.

Chiny tradycyjnie nie podają składu załogi prawie do „ostatniego momentu” przed startem. Wiadomo jak na razie, że na pokładzie tej kapsuły Shenzhou znajdzie się tylko dwóch astronautów, nazywanych czasem tajkonautami. Pozwoli to na zabranie większej ilości zapasów. Misja Shenzhou-11 ma trwać 30 dni. Będzie to rekord długości chińskiego lotu załogowego.

Jeden komentarz

  1. Żeby im się udało wybudować tą Stację do 2020r. ,pomimo embarga USA idą sami do przodu. Myślę że Polscy Astronauci będa prędzej w Kosmosie z Chinami niż z ESA i NASA.