Trzecia edycja European Rover Challenge

0

Zakończył się European Rover Challenge, największe w Europie wydarzenie poświęcone robotyce kosmicznej. Zlot odbył się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.

European Rover Challenge organizowany jest już po raz trzeci. W tegorocznych zawodach łazików marsjańskich wystartowało prawie 30 załóg z całego Świata m.in z Australii, Polski, Indii, Kanady, czy Bangladeszu. Po raz pierwszy w zawodach uczestniczył zespół z Nepalu.

Łaziki marsjańskie stały się swoistą, krajową specjalizacją dla studentów z Polski, którzy co roku zdobywali bardzo wysokie wyniki zarówno na ERC jak i odbywającym się w Stanach Zjednoczonych University Rover Challenge. Nie inaczej było w tym roku. Pierwsze miejsce na European Rover Challenge 2016 zdobyła ekipa Raptors z Politechniki Łódzkiej. Drugie miejsce przyznano zespołowi Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zaś trzecie kanadyjskim studentom z McGill Queens University w Kingston. Specjalną nagrodę otrzymał również zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego w konkurencji Maintenance.

Oprócz zawodów dodatkową atrakcją wydarzenia była możliwość uczestnictwa w debacie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ponad 2000 obywateli z całej Europy miało szansę jednocześnie wypowiedzieć się na temat przyszłej polityki kosmicznej.

W Jasionce odbyła się polska część debaty, w której dyskutowało około 60 osób. Rozmawiano między innymi o eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, a nawet o powiększającym się problemie śmieci kosmicznych. Uczestnicy połączyli się bezpośrednio z centralą ESA.

Dodatkową atrakcją zawodów był występ Matta Hardinga, gwiazdy YouTube, który słynie z nagrań, w których tańczy w najróżniejszych zakątkach świata.

W ramach European Rover Challenge organizatorzy zorganizowali również specjalny Kongres, na którym uczestnicy prowadzili dyskusję na temat założeń krajowej polityki kosmicznej, a także potrzeb przemysłowych oraz kadrowych dla sektora kosmicznego. Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła również założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Szczegół dotyczące strategii opisujemy w oddzielnym artykule.

(Planet PR)

Comments are closed.