4 satelity Galileo przygotowywane do startu

0

Do Gujany Francuskiej trafiły kolejne 4 satelity Galileo. Start zaplanowano na 17 listopada.

Rozładunek satelity Galileo z pokładu Jumbo Jeta / Credit: ESA - P. Muller

Rozładunek satelity Galileo z pokładu Jumbo Jeta / Credit: ESA – P. Muller

Wyczarterowany Boeing 747 “Jumbo Jet” przetransportował 6 września cztery satelity Galileo z Luksemburga do Gujany Francuskiej. Samolot wylądował o 10:30 czasu lokalnego. Pierwszy (z ośrodka ESA w Noordiwjk na lotnisko Findel w Luksemburgu) i ostatni (z lotniska Cayenne na teren Gujańskiego Centrum Kosmicznego) etap podróży satelity pokonały z użyciem ciężarówek.

Satelity trafiły do budynku przygotowawczego S1A, gdzie zostały wypakowane ze specjalnych transporterów. Pierwszym zadaniem inżynierów i techników, po sprawdzeniu stanu satelitów po transporcie, będzie sprawdzenie dopasowania statków do wyrzutnika (dyspensera). Wyrzutnik będzie urządzeniem łączącym satelity w czasie startu, a potem będzie odpowiedzialny za ich umieszczenie na orbicie.

Satelity Galileo opuszczają ośrodek ESTEC, wrzesień 2016 / Credit: ESA - G. Porter

Satelity Galileo opuszczają ośrodek ESTEC, wrzesień 2016 / Credit: ESA – G. Porter

Dołączą one do 14 już działających satelitów europejskiego programu GNSS Galileo. Będzie to pierwszy start rakiety Ariane z satelitami Galileo i pierwsza próba wyniesienia 4 statków na raz. Do tej pory Galileo były wynoszone parami na pokładzie rakiet Sojuz.

Start będzie bardzo ważny dla ESA i Komisji Europejskiej (właściciela systemu Galileo) z jeszcze jednego powodu. Osiemnaście satelitów pozwoli bowiem na rozpoczęcie świadczenia usług o niemal globalnym zasięgu (pełna konstelacja operacyjna ma liczyć 24 statki). Decyzja o tym zostanie podjęta przez KE.
Start Ariane 5ES z satelitami Galileo (oznaczony jako VA233) zaplanowany został na 17 listopada.
Satelita Galileo na orbicie - wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

Satelita Galileo na orbicie – wizualizacja / Credit: ESA-P. Carril

(ESA, SD)

Comments are closed.