Pierwszy satelita komunikacji kwantowej wysłany na orbitę

3

W poniedziałek 15 sierpnia o godzinie 19:40 CEST z wyrzutni LC43 kompleksu Jiuquan oderwała się rakieta nośna CZ-2D, wynosząc na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 600 kilometrów eksperymentalnego satelitę badawczego projektu QUESS (QUantum Experiments at Space Scale). Zadaniem satelity  będzie przetestowanie bezpiecznego kanału łączności kwantowej w skali kosmicznej.

Nowy satelita, którego nazwano Mozi, od imienia chińskiego filozofa żyjącego w 5 wieku p.n.e., jest przeznaczony do badań nad zjawiskami kwantowymi, w szczególności do praktycznych testów fenomenu zwanego splataniem kwantowym. W tym celu satelita będzie funkcjonował jako przekaźnik pomiędzy dwoma stacjami naziemnymi – jedną znajdującą się w Chinach, oraz drugą w Europie – przekazującymi sobie nawzajem kwantowe klucze. Łączność tego typu udało się już uzyskać w przypadku kwantowej sieci opartej o infrastrukturę naziemną – misja satelity Mozi ma za zadanie rozszerzyć możliwości przekazywania bezpiecznej informacji pomiędzy dwoma sieciami o element kosmiczny.

Start MOZI / Credits – CCTV+

Ostatecznym celem QUESS jest zbudowanie infrastruktury, pozwalającej na realizację bezpiecznej łączności na dużych odległościach z pominięciem części infrastruktury naziemnej. Tym samym satelita będzie pełnił rolę przekaźnika dla kwantowych sieci lokalnych, umiejscowionych na powierzchni ziemi. Zasada działania komunikacji opartej o splatanie kwantowe w praktyce oznacza niemożność przechwycenia informacji bez zniszczenia delikatnego stanu splątania kwantowego. Co więcej, klucze kwantowe wykorzystywane w tej łączności są nie do złamania, nawet w przypadku zastosowania komputerów kwantowych, nad którymi obecnie trwają prace, które jednak nie wybiegają na razie poza wczesny etap eksperymentalny.

Jednym z eksperymentów jakie mają zostać przeprowadzone przy pomocy nowego satelity jest także próba kwantowej teleportacji fotonów ze stacji naziemnej do satelity, co stanowić będzie całkowicie nową formę komunikacji. Jest to także proces niezwykle istotny w obecnie planowanych oraz przyszłych sieciach kwantowych, a także zachodzący w kwantowych komputerach.

(Xinhua)

3 komentarze

  1. To nie tak. Dla splątania kwantowego nie ma jawnej drogi przesyłu informacji. Dlatego nie można tej informacji podsłuchać.

    • Z tym wave-em nie końca wiadomo czy to komputer kwantowy, czy hybryda czy może naleśnik.