SES przejmuje O3b Networks

0

SES ogłosił skup akcji 03b Networks. Luksemburski operator przejmie firmę do 1 sierpnia tego roku.

Pierwszego lipca SES otrzymał zgody potrzebne do przejęcia O3b Networks. Firma ogłosiła skup akcji O3b Networks, w której dotychczas posiadała 49,1% udziałów. Transakcja powinna zostać zakończona do 1 sierpnia 2016.

Satelity O3b na orbicie - wizja artystyczna / Credit: O3b Networks Ltd.

Satelity O3b na orbicie – wizja artystyczna / Credit: O3b Networks Ltd.

SES zapłaci za pozostałe akcje 730 milionów USD. Przejęcie powinno mieć pozytywny wpływ na stan finansowy O3b Networks. SES zamierza bowiem skonsolidować i refinansować zadłużenie operatora (1,2 miliarda USD). Średnie oprocentowanie zadłużenie O3b wynosi 9,5%, gdy tymczasem jego nowy właściciel może pożyczać pieniądze na 4%.

Przejęcie O3b Network to jednak przede wszystkim umocnienie się SES na pozycji globalnego dostawcy Internetu. Jak powiedział prezes i dyrektor zarządzający SES Karim Michel Sabbagh, „Przejęcie 100% [akcji] O3b, będzie bardzo korzystne dla SES, zarówno ze strategicznego, jaki i ekonomicznego punktu widzenia. Pełna konsolidacja nie tylko zwiększy stopę zwrotu z inwestycji, ale też pozwoli na osiągnięcie wielu synergii z nią związanych, co jest możliwe tylko w przypadku pełnej własności.

(SES, SD)

Comments are closed.