Polski satelita telekomunikacyjny?

2

Czy za kilka lat Polska będzie posiadać własnego satelitę telekomunikacyjnego? Jest to prawdopodobne, gdyż kręgi wojskowe wyraźnie zaznaczają potrzebę takiego satelity.

Siódmego lipca, na spotkaniu dotyczącym programu ARTES przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej potwierdzili, że nasz kraj powinien pozyskać w ciągu kilku lat własnego satelitę telekomunikacyjnego. Głośno stwierdzono, że jest to bardzo dobra wiadomość dla krajowej telekomunikacji. Satelita odpowiadałby głównie za łączność pomiędzy różnymi formacjami wojskowymi, także poza granicami kraju.

Na spotkaniu nie pojawiły się żadne szczegóły techniczne dotyczące tego satelity. Nie padłą też żadna data. Wydaje się prawdopodobnym, że te parametry będą przedmiotem przyszłych studiów, które zleci POLSA.

Telekomunikacja satelitarna jest największą jednostkową częścią sektora kosmicznego. Około jedna trzecia całej wielkości tej branży to właśnie różnego rodzaju usługi telekomunikacyjne. W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost satelitarnych usług telekomunikacyjnych na całym świecie. Państwa takie jak Azerbejdżan, Białoruś, Bangladesz czy Bułgaria już posiadają własnego satelitę telekomunikacyjnego. Taki satelita ogranicza zależność gospodarek tych państw od zagranicznych dostawców. Z pewnością w najbliższych kilkunastu latach będziemy obserwować dynamiczny wzrost wartości i zakresu satelitarnych usług telekomunikacyjnych.

Jednocześnie polskie wojska uzyskają własny system komunikacji i nie będzie dochodziło już do takich wpadek jak w 2012 roku, kiedy to żołnierze stacjonujący w Afganistanie używali do komunikacji ze sztabem należącego do Gazpromu satelity Jamał 202. O tej sprawie parę lat temu głośno pisała polska prasa.

2 komentarze

  1. Nareszcie. Ale czy oprócz wykorzystania przez służby da się na tym zarobić?

  2. Mam nadzieję że więcej niż jeden… myśląc “do przodu” i przewidując “problemy” 🙂