Start Sojuza-2.1b z GLONASS-M (29.05.2016)

1

Dwudziestego dziewiątego maja na orbicie znalazł się kolejny satelita rosyjskiej konstelacji nawigacji satelitarnej GLONASS.  

Do startu doszło 29 maja 2016 o godzinie 10:44 CEST z kosmodromu Plesieck. Rakieta Sojuz-2.1b z górnym stopniem Fregat-M wyniosła na średnią orbitę okołoziemską (MEO) satelitę rosyjskiej konstelacji nawigacji satelitarnej GLONASS. Start przebiegł prawidłowo i 3,5 godziny później satelita został umieszczony na prawidłowej orbicie o wysokości około 19100 km.

Satelita otrzymał oznaczenie Kosmos-2516 oraz GLONASS 53. Jest to satelita serii GLONASS-M. Jest to druga generacja satelitów serii GLONASS – ostatni start satelity tego typu planowany jest na 2017 rok. Jednocześnie Rosjanie wprowadzają do służby nowszą generację GLONASS-K o lepszych parametrach operacyjnych, jednak produkcja tych satelitów została utrudniona z uwagi na sankcje, jakie w tej chwili ciążą na Rosji.

Następny start rakiety orbitalnej planowany jest na 30 maja. Wówczas chińska rakieta CZ-4B wyniesie satelitę obserwacji Ziemi.

(LK, PFA)

Jeden komentarz

  1. Ponoć jakaś firma z Ukrainy przeprowadziła w Glonasie jakąś dywersję…