UPSat – grecki CubeSat w ramach QB50

0

Trwa budowa satelity “UPSat” w Grecji. Będzie to drugi grecki satelita typu CubeSat i część programu QB50. 

Pierwszy grecki satelita – telekomunikacyjny Hellas Sat – został wyniesiony na orbitę w 2003 roku, przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Atenach. W 2014 roku na orbicie – dzięki pojazdowi Cygnus – znalazł się natomiast pierwszy grecki zminiaturyzowany satelita typu CubeSat formatu 1U, który otrzymał nazwę LambdaSat.

Teraz w Grecji kończy się budowa pierwszego greckiego satelity typu CubeSat 2U. Ten satelita nazwany UPSat, opracowywany jest przez uniwersytet w Patrasie we współpracy z grecką Fundacją Kosmiczną “Libre”.

UPSat będzie częścią programu QB50 – międzynarodowego projektu, w którym będzie pracować wspólnie pięćdziesiąt CubeSatów wyniesionych w jednym locie. Celem projektu QB50 jest stworzenie sieci pięćdziesięciu CubeSatów w celu zbadania niższej warstwy termosfery. Jest to najmniej znana cześć atmosfery naszej planety.

Misja QB50 oraz prowadzone badania laboratoryjne mają znacząco wpłynąć na poznanie modelu opisującego atmosferę ziemską. Projekt jest realizowany w ramach Siódmego Programu Ramowego i koordynowany przez von Karman Institute for Fluid Dynamics.

Launch Banner / Credits: von Karman Institute for Fluid Dynamics

Launch Banner / Credits: von Karman Institute for Fluid Dynamics

UPSat to nano-satelita o wymiarach 20 cm x 10 cm x 10 cm, zgodnie ze specyfikacjami satelitów CubeSat rozmiaru 2U. Ze względu na ich niewielkie rozmiary łatwo można umieścić je w pojazdach zaopatrzeniowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) lub w formie ładunku drugorzędnego dla rakiet wynoszących większe satelity.

W ramach tej misji UPSat wyposażony został w instrument naukowy (mNLP) przeznaczony do pomiaru parametrów otoczenia w termosferze. Pozostałe elementy tego satelity zostały zaprojektowane przez greckie jednostki badawczo-rozwojowe.

Satelita jest na końcowym etapie budowy i integracji podsystemów. Z dostępnych informacji wynika, że latem tego roku powinno dojść do wysyłki tego i kilku innych satelitów do integracji z zasobnikami Nanoracks. Około 40 satelitów QB50 ma być wyniesionych na ISS w czwartym kwartale tego roku prawdopodobnie za pomocą kapsuły Dragon lub pojazdu Cygnus. Osiem kolejnych satelitów ma być zainstalowanych na pokładzie dwóch rakiet Dniepr. Pierwsza z tych rakiet ma wystartować w trzecim kwartale tego roku, a druga – kwartał lub dwa kwartały później. Status dwóch ostatnich CubeSatów QB50 jest nieznany.

Projekt doświadczył już pewnych opóźnień – przynajmniej dwa razy zmieniono rakietę nośną. Początkowo planowano lot QB50 za pomocą rakiety Sztil na bardzo niską orbitę polarną, następnie pojawiła się informacja o wykorzystaniu (anulowanej już) ukraińsko-brazylijskiej rakiety Cyklon-4.

Comments are closed.