Zdjęcia Ceres z orbity LAMO

2

Dwudziestego drugiego marca NASA opublikowała zdjęcia powierzchni Ceres z orbity LAMO. Zdjęcia prezentują m.in. zagadkowe jasne obszary wewnątrz krateru Occator.

Od połowy grudnia zeszłego roku sonda Dawn krąży wokół Ceres na orbicie o oznaczeniu LAMO (Low-Altitude Mapping Orbit). Orbita LAMO ma wysokość zaledwie 375 km nad powierzchnią tego największego obiektu Pasa Planetoid. Maksymalna rozdzielczość instrumentów pomiarowych sondy Dawn z tej orbity to około 35 metrów.

NASA opublikowała dużą porcję zdjęć z orbity LAMO podczas specjalnej konferencji 22 marca. Na tych zdjęciach można zobaczyć m.in. zagadkowe jasne obszary wewnątrz krateru Occator. NASA przedstawiła także wstępne wyniki z innych pomiarów.

Obserwacje Ceres z sondy Dawn / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Jasne obszary wnętrza krateru Occator (zakres do bliskiej podczerwieni) / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI/LPI

Jasne obszary wnętrza krateru Occator (zakres do bliskiej podczerwieni) / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA/PSI/LPI

Większa rozdzielczość zdjęć jasnych obszarów we wnętrzu krateru Occator (92 km średnicy) pozwoliła na wykrycie kilku ciekawych szczegółów terenu. Przede wszystkim wokół tych jasnych obszarów znajduje sie duża ilość pęknięć powierzchni terenu. Co więcej, udało się także jednoznacznie zidentyfikować pewne różnice w jasności tych obszarów. Środkowa część największego z tych obszarów wydaje się być najjaśniejsza. Ponadto, ta środkowa część wznosi się ponad otoczenie (prawdopodobnie ma kształt kopuły) i na niej także zarejestrowano pewną liczbę pęknięć powierzchni.

Krater Occator na Ceres z tajemniczymi jasnymi obszarami w swoim wnętrzu. Credits: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Krater Occator na Ceres z tajemniczymi jasnymi obszarami w swoim wnętrzu. Credits: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Naukowcy nadal nie wiedzą czym są te jasne twory wewnątrz krateru Occator. Najbardziej popularna teoria głosi, że są to pokłady soli ( w tym przypadku siarczanu magnezu). Ta sól wcześniej znajdowała się pod powierzchnią Ceres i była wymieszana z wodą w postaci lodu. Wskutek uderzenia meteorytu w Ceres doszło do odsłonięcia tego “słonego lodu” a następnie sublimacji wody. Niemniej jednak dopiero dzięki zdjęciom z LAMO możliwe będzie sprawdzenie poprawności tej i kilku innych teorii.

Aktualnie wydaje się, że nawet jedna trzecia Ceres to woda. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to na Ceres znajduje się więcej wody niż na Ziemi.

Krater Haulani w zakresie wizualnym i w podczerwieni / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/ASI/INAF

Krater Haulani w zakresie wizualnym i w podczerwieni / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/ASI/INAF

 

Obserwacje innych kraterów, także z wyższych orbit, przyniosły dość zaskakujące wyniki. Przykładowo, we wnętrzu krateru Haulani (34 km średnicy) zauważono również jasne obszary. Obserwacje w podczerwieni tego krateru wykazały, że różne regiony powierzchni Haulani mają różną temperaturę. Samo wnętrze Haulani jest chłodniejsze od otoczenia. Sugeruje to inny skład minerałów we wnętrzu tego krateru od powierzchni otoczenia, co oznacza, że pod materiał pod powierzchnią Ceres ma inny skład niż ten na powierzchni.

Ponadto, udało się wykryć lód wodny na powierzchni Ceres. Tym miejscem jest krater Oxo o średnicy około 9 km. Jest to jak na razie jedyne miejsce, w którym wykryto powierzchniowy lód wodny lub lód wodny wymieszany z innymi minerałami. Sam krater wydaje się być jednym z najmłodszych tworów na Ceres.

Wystrzelona w 2007 roku na pokładzie rakiety Delta II, sonda Dawn miała na celu zbadać dwa największe obiekty Pasa Planetoid. Jest to również pierwsza sonda w historii, która orbitowała wokół dwóch różnych obiektów docelowych. Między lipcem 2011 a wrześniem 2012 roku badała planetoidę Westa, po czym udała się w dalszą podróż w kierunku Ceres. Do Ceres – jedynego obiektu w Pasie Planetoid o statusie planety karłowatej – sonda dotarła 6 marca 2015 roku.

(NASA)

2 komentarze

  1. “Aktualnie wydaje się, że nawet jedna trzecia Ceres to woda. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to na Ceres znajduje się więcej wody niż na Ziemi.”
    Objętość oceanów na Ziemi to ok 140 x10^7 km3.
    Objętość całej 1Ceres to ok 360 x10^7 km3 skoro 1/3 (dokładnie przyjęte jest 27%) jej objętości to woda to nie ma opcji żeby na Ceres było więcej wody niż na Ziemi

  2. Przypomina mi się teraz tytuł artykułu naukowego w jednej z gazet popularno naukowych “Mokry kosmos”