Japonia będzie uczestniczyć w programie ISS do 2024 roku.

0

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że kraj Kwitnącej Wiśni przedłuży udział w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Japonia jest czwartym dużym partnerem programu stacji kosmicznej, który zadeklarował przedłużenie udziału w programie do 2024 roku. Przedtem takie oświadczenia złożyła Rosja, USA oraz Kanada. Europejska Agencja Kosmiczna prawdopodobnie podejmie taką decyzję podczas następnej Rady Ministerialnej w 2016 roku.

Zarja, pierwszy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został umieszczony na orbicie pod koniec 1998 roku. Od 2000 roku na stacji permanentnie przebywało co najmniej dwoje astronautów, zaś w ostatnich latach liczba ta wrosła do sześciu osób. Obecnie agencje kosmiczne zamierzają jak najdłużej korzystać z unikatowej orbitalnej infrastruktury, jaką jest ISS. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że stacja będzie użytkowana do 2024, a być może nawet do 2028. Wszystko będzie jednak zależeć od certyfikacji technicznej poszczególnych modułów. Należy pamiętać, że ISS na orbicie funkcjonuje już dłużej od Stacji Mir.

Premier Japonii oświadczył również, że japoński moduł Kibo będzie udostępniany innym krajom azjatyckim. Dokładna forma udostępniania japońskiej infrastruktury nie została jednak określona. Japonia dostarcza również ładunki na stację przy pomocy bezzałogowych statków HTV (Kounotori – Bocian). Dotychczas odbyło się pięć lotów tego pojazdu. Do 2019 roku jeszcze cztery kolejne statki tego typu udadzą się na Stację. Od 2020 logistyką zajmować miałby się przeprojektowana, tańsza wersja pojazdu oznaczona jako HTV-X. Japonia również zamierza dostarczyć na ISS system podtrzymywania życia kolejnej generacji.

Comments are closed.