Dziwne zachowanie rosyjskiego satelity na GEO

2

Przez pięć miesięcy rosyjski satelita wykonywał niezrozumiałe manewry na orbicie geostacjonarnej, zbliżając się do innych satelitów.

Wystrzelony we wrześniu 2014 roku satelita Łucz przez pięć miesięcy w tym roku wykonywał na orbicie geostacjonarnej (GEO) manewry.

Między innymi zbliżył się do dwóch komercyjnych satelitów telekomunikacyjnych: Intelsat 7 i Intelsat 901. Te dwa satelity są oddalone o siebie o zaledwie pół stopnia na GEO. W niektórych momentach Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 10 km od tych satelitów. Jest to duże zbliżenie w warunkach GEO. Co więcej, w trzech sytuacjach Łucz zbliżył się na odległość zaledwie 5 kilometrów od jednego z tych satelitów. Takie zbliżenie z reguły wymaga reakcji ze strony operatora satelitarnego.

Zachowanie Łucza jest z pewnością niezrozumiałe. Rzadko się zdarza, by satelity na GEO aktywnie zmieniały swoją pozycję i zbliżały się do innych satelitów. Według zachodnich ekspertów, może to świadczyć o formach wywiadu elektronicznego ze strony rosyjskiego wojska. Satelity Intelsat służą przede wszystkim do różnych form komercyjnej wymiany danych.

Satelity Intelsat 7 i Intelsat 901 znajdują się w pobliżu 18 stopnia zachodniego, czyli obsługują głównie obszar europejski i północnej Afryki. Jest możliwe, że różne formy nasłuchu elektronicznego z tej pozycji mogą mieć pewne znaczenie dla Rosji.

Strona rosyjska w ogóle nie odniosła się do pytań dziennikarzy w kwestii manewrów Łucza. Warto tu zauważyć, że komercyjni operatorzy nie mają obecnie żadnych narzędzi prawnych, by móc egzekwować od innych państw powstrzymanie niezrozumiałych manewrów satelitarnych.

2 komentarze

  1. “RZADKO się zdarza , by satelity na GEO aktywnie zmieniały swoją pozycję i zbliżały się do innych satelitów.”
    Czyli w przeszłości miały już miejsce podobne sytuacje. Jaki był kontekst tamtych manewrów ?
    Poza tym może dziwić, że prawo kosmiczne nie reguluje takich sytuacji, a więc co niezabronione jest dozwolone ?