Radar satelity SMAP trwale uszkodzony

0

Satelita SMAP został wystrzelony na orbitę ponad pół roku temu, w lipcu radar satelity stracił zasilanie.

Satelita SMAP został wystrzelony na orbitę siedem miesięcy temu. W ciągu trzech miesięcy zebrano partię danych na temat wilgotności wierzchniej warstwy gleby. Wykorzystano do tego parę uzupełniających się instrumentów: radar (aktywny) oraz radiometr (pasywny).

Pod koniec pierwszego tygodnia lipca radar satelity utracił swoje zasilanie, zawiódł wzmacniacz operacyjny mocy. Do 24 sierpnia starano się przywrócić zasilanie radaru, bezskutecznie. Wszystkie możliwości zostały wyczerpane.

Aktualnie na satelicie pozostał jeden sprawny instrument – radiometr – aczkolwiek uzyskane z niego dane bez uwzględnienia poprawki z radaru tracą na jakości.

Misja kosztowała 916 milionów dolarów i miała służyć badaniom obiegu wody i energii w przyrodzie, pozwalając określić na przykład obszary gdzie grunt jest przemrożony jak i zmiany ich zasięgu w odniesieniu do globalnych zmian klimatu.

Misja będzie kontynuowana. W międzyczasie zespół ekspertów z NASA będzie starał się określić przyczynę wystąpienia problemu ze wzmacniaczem.

Źródło: Phys.org

Comments are closed.