PW-Sat2 : prace na półmetku

0

Trwają prace przy studenckim projekcie PW-Sat2. Projekt jest już na półmetku.  

Studenci Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego od 2013 roku budują swojego drugiego satelitę i są już na półmetku prac. PW-Sat2 będzie CubeSatem 2U, czyli posiadać będzie wymiary 20x10x10 cm i jego główna misja to przetestowanie mechanizmu otwierania żagla deorbitacyjnego. Misja ma również zweryfikować skuteczność tej metody deorbitacji. Wg szacunków i obliczeń zespołu, czas życia satelity można w ten sposób skrócić z kilku lat do kilku miesięcy (w zależności od orbity), a rozwiązanie to mogłoby być wykorzystane również dla większych satelitów. Problem tzw. śmieci kosmicznych i nieużytecznych satelitów staje się coraz poważniejszy i prace nad różnymi rozwiązaniami prowadzone są na całym świecie.

Otwarcie żagla PW-Sat2 / Credits – Marcin Świetlik, Studenckie Koło Astronautyczne PW

Dwa rzuty na PW-Sata2 jeszcze przed rozłożeniem żagla / Credits - Marcin Świetlik, PW

Dwa rzuty na PW-Sata2 jeszcze przed rozłożeniem żagla / Credits – Marcin Świetlik, PW

Ponadto na pokładzie PW-Sata2 znajdzie się kilka innych eksperymentów będących jednocześnie pracami dyplomowymi studentów. Będą to na przykład rozkładane panele słoneczne umocowane na specjalnie skonstruowanych zawiasach. Eksperyment ma sprawdzić ich skuteczność w trudnych warunkach przestrzeni kosmicznej, a otwarcie paneli słonecznych zwiększy ilość wytwarzanej energii elektrycznej z fotoogniw. Trzecim ważnym elementem misji jest przetestowanie czujnika Słońca. Na podstawie odczytów z czterech małych ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na jednej ze ścian, można stosunkowo łatwo i dokładnie określić orientację przestrzenną satelity. System kontroli orientacji (ADCS) wspierać będą ponadto fotodiody rozmieszczone na wszystkich ściankach CubeSata. Zasada działania jest bardzo podobna do czujnika Słońca, jednak obie metody różnią się dokładnością i poziomem skomplikowania. Pozycja PW-Sata2 będzie utrzymywana za pomocą układu trzech cewek magnetycznych. Używanie kół reakcyjnych w tak małym projekcie jest niepotrzebne. Również system zasilania (EPS) jest autorskim projektem członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Pod jednym ze skrzydeł PW-Sata2 umieszczona zostanie mała kamera, która zarejestruje moment otwarcia żagla.

Niedawno studenci rozpoczęli prace nad stacją naziemną, która znajdować będzie się w gmachu Wydziału EiTI. Zamontowano już anteny typu cross yagi do komunikacji z satelitą, a wraz z firmą Softwaremill studenci rozpoczęli tworzenie oprogramowania stacji. Przed startem radioamatorom zostanie udostępnione również oprogramowanie do analizy telemetrii.
Zespół PW-Sata2 opracowuje już także dokładny plan misji i testów niezbędnych do zakwalifikowania satelity do startu.
Niestety start PW-Sata2 ciągle jest niepewny. Studenci nie są w stanie sami sfinansować miejsca na rakiecie, bowiem koszt wyniesienia dwukilogramowego CubeSata może sięgać nawet 250 000 euro. Ponadto finansowanie z programu PECS, dzięki któremu mogły być prowadzone dotychczasowe prace, zostanie zamknięte wraz z końcem tego roku.
Dwa spojrzenia na PW-Sata2 z rozłożynymi panelami słonecznymi / Credits - Marcin Świetlik, PW

Dwa spojrzenia na PW-Sata2 z rozłożynymi panelami słonecznymi / Credits – Marcin Świetlik, PW

Prace nad satelitą posuwają się we właściwym tempie i szacujemy, że pod koniec tego roku będziemy mieli satelitę gotowego do ostatnich przedstartowych testów. Problemem jednak ciągle pozostaje wysłanie PW-Sata2 w kosmos. Nie mamy szans na samodzielne sfinansowanie startu i dlatego liczymy na wsparcie z zewnątrz. Jesteśmy gotowi na profesjonalną współpracę i dysponujemy ofertą sponsorską, którą można znaleźć na naszej stronie internetowej – podkreśla Dominik Roszkowski, członek zespołu.
Ostatnio zwrócili się również oficjalnie do Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o dofinansowanie jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć studenckich w Polsce. Teraz czekają na odpowiedź i mają nadzieję na wsparcie Ministerstwa.
Adresy związane z PW-Sat 2: www.pw-sat.pl oraz www.ska.pw.edu.pl
Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Dominikowi Roszkowskiemu za przesłany tekst.
(SKA)

Comments are closed.