Nowa jakość filmów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

1

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to nie studio filmowe, ale nowoczesny sprzęt ma tam także swoją półkę. Wiele zjawisk najlepiej i najprzyjemniej obserwować w postaci filmów i obrazów!

Kamera Epic, Dragon firmy RED, która znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pozwala na kręcenie filmów z rozdzielczością 4K, czyli Ultra HD.

Kamera Epic Dragon pozwala na kręcenie filmów w rozdzielczości 6144 x 3160 pikseli (6K), choć aktualnie monitory nie będą pozwalały na wyświetlenie filmów w takiej jakości. Na rynku pojawiają się urządzenia pozwalające na oglądanie obrazów w postaci 4K (4096 x 3112 pikseli) i za ich pomocą będzie można oglądać nowe materiały z MSK.

Oprócz widoków na naszą planetę, zbliżonych do tego, jak widzielibyśmy Ziemię z orbity MSK, będziemy także świadkami eksperymentów naukowych. Wykorzystuje się w nich dane zapisane w postaci wideo do analizy złożonych zjawisk. Jeden z takich filmów został już opublikowany na kanale Reel NASA i przedstawia astronautę Terry’ego Virts’a w trakcie eksperymentu z wodą i tabletką musującą. Terry umieszcza tabletkę w bąblu wody unoszącym się bezwładnie w stanie nieważkości i obserwuje reakcje, jakie następują po chwili:

Credits: Reel NASA

Powyższy film jest w pewnej części zabawą, aczkolwiek kamera nie znalazła się w kosmosie dla rozrywki. Będzie służyć naukowcom, ale także inżynierom monitorującym MSK lub pojazdy dokujące do stacji. Kilka ujęć tego typu możemy zobaczyć na poniższym filmie:

Ultra High Definition Video from the International Space Station (Reel 1). Credits: Reel NASA

Teoretycznie, by cieszyć się z jakości filmów dostępnych na kanale, musimy posiadać monitor zdolny do wyświetlania obrazów o takiej rozdzielczości. Jednakże nawet bez takiego sprzętu jakość filmów będzie wyższa.

(NASA)

Jeden komentarz

  1. ” w postaci 4K (standardowo 4096 x 3112 pikseli)”…
    przekombinowales z rozdzielczoscia 4K , ze to standart. Standartem jest przy proporcji 16:9 3840 × 2160.
    To rozdzialka to chyba proporcja 4:3, w ktorej prozno szukac takiego monitora potrafiacego to wyswietlic. Ta rozdzialka jest wykozrystywana do…
    “4K digital films may be produced, scanned, or stored in a number of other resolutions depending on what storage aspect ratio is used. In the digital film production chain, a resolution of 4096 × 3112 is often used for acquiring “open gate” or anamorphic input material, a resolution based on the historical resolution of scanned Super 35mm film.”
    Cieszy wysoka rozdzielczosc nadawanych relacji ze stacji, bo to chyba wlasnie ona powinna pokazywac i pchac do przodu wysoka jakosc relacji. Co do monitorow 4K to juz duzo ich, a i 5K w macach juz mozna spotkac standartowo.