Udana relokacja PMM

0

27 maja moduł PMM został przeniesiony na nowe miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.  

Moduł Permanent Multipurpose Module (PMM) został zamontowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w marcu 2011 roku podczas misji wahadłowca STS-133.

PMM został zainstalowany do nadirowego węzła modułu Unity. W tym położeniu PMM pozostał przyłączony do Stacji przez kolejne cztery lata. Sytuacja zmieniła się 27 maja, gdy PMM został przeniesiony do przedniego (względem ruchu orbitalnego) węzła modułu Tranquility. Relokacja zostanie wykonana za pomocą ramienia robotycznego znajdującego się na Stacji (SSRMS), co prezentuje poniższe nagranie. Całość operacji trwała nieco ponad trzy godziny i 20 minut.

Przenosiny PMM – 27.05.2015 / Credits – NASA TV, Trent Faust

Wcześniej ten PMM służył jako jeden z trzech modułów logistycznych MPLM (Multi-Purpose Logistics Module), za pomocą których na Stację wahadłowce dowoziły zapasy, eksperymenty i części zamienne. Ten moduł, znany także jako Leonardo, został w 2010 roku przystosowany do stałego pobytu na orbicie. Leonardo łącznie siedem razy odbył podróż na orbitę zanim został przyłączony do ISS. W przystosowaniu Leonardo do pobytu na orbicie wykorzystano części innego modułu MPLM.

PMM jest “piwnicą” Stacji Kosmicznej – to właśnie wewnątrz tego modułu przechowuje się dużą część sprzętu i zapasów. PMM także jest wypełniany zbędnym sprzętem i śmieciami, zanim się ten ładunek przeniesie do jednego z pojazdów opuszczających ISS. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń wewnątrz Stacji rola PMM jest bardzo ważna i dlatego NASA zadecydowała o instalacji tego modułu pod koniec programu wahadłowców.

Dzień po relokacji, PMM został na nowo otwarty. Operacja przeniesienia tego modułu zakończyła się pełnym sukcesem.

Zdjęcie włazu PMM w pewnej odległości od ISS podczas przenosin modułu / Credits - NASA, ESA, Samantha Cristoforetti

Zdjęcie włazu PMM w pewnej odległości od ISS podczas przenosin modułu / Credits – NASA, ESA, Samantha Cristoforetti

(NASA)

Comments are closed.