Skandynawia i Bałtyk z perspektywy ISS

2

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali na początku kwietnia niesamowite zdjęcie Skandynawii i Bałtyku.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to świetna platforma dla obserwacji Ziemi. Już dziś ISS jest wyposażona w wiele różnych systemów obserwacyjnych, w tym i komercyjnych. Niektóre z nich obserwują naszą planetę a obrazy można oglądać “na żywo” w internecie.

Ponadto, astronauci na pokładzie ISS często wykonują zdjęcia Ziemi przy użyciu dostępnych aparatów. Astronauci mają do dyspozycji kilka aparatów cyfrowych oraz wiele obiektywów – od ogniskowej 24mm aż do 800mm.

Na początku kwietnia z pokładu ISS wykonano nocne zdjęcie Skandynawii i Bałtyku. To zdjęcie zostało wykorzystane za pomocą lustrzanki Nikon D4 i obiektywu szerokokątnego o ogniskowej 24mm. W momencie wykonania tego zdjęcia nad południową częścią Skandynawii oraz nad większością Bałtyku nie znajdowały się chmury.

Na zdjęciu widać wiele ważnych miast skandynawskich i nadbałtyckich: Bergen, Oslo, Göteborg, Malmö, Kopenhaga, Sztokholm, Szczecin oraz Gdańsk, Sopot i Gdynię. W dużej części norweskich Gór Skandynawskich znajduje się pokrywa śnieżna.

Nad Skandynawią można zobaczyć także zorzę polarną, znacznie mniej rozległą od tej z połowy marca, którą Zorza polarna widoczna z Polski

Z uwagi na ostatni nieudany lot rosyjskiego bezzałogowego pojazdu Progress M-27M, trójka astronautów pozostanie na orbicie o prawie miesiąc dłużej. Jeszcze pod koniec kwietnia planowano powrót kapsuły Sojuz TMA-16M na 16 maja. Obecnie powrót Sojuza TMA-16M planowany jest na 11 czerwca.

(NASA)

2 komentarze