Airbus Safran złożył ofertę budowy Ariane 6

2

Konsorcjum Airbus Safran złożyło oficjalnie 7 maja ofertę budowy rakiety Ariane 6.

Konsorcjum Airbus Safran złożyło oficjalną ofertę na budowę nowej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. ESA zamierza podpisać kontrakt wart 3,2 miliarda euro do końca czerwca. Oferta złożona 7 maja będzie oceniona przez ESA w trybie przyspieszonym.

Potwierdzenia wymaga jeszcze poziom udziału finansowego podmiotów przemysłowych w tym projekcie. Jeszcze 6 maja dyrektor strategiczny Airbusa Marwan Lahoud mówił, że przemysł jest gotowy łożyć na projekt (ok. 400 mln EUR) w zamian za zmiany w podziale odpowiedzialności z ESA.

Toczą się jeszcze dyskusje na temat przejęcia około 1/3 udziałów w Arianespace przez Airbus Safran Launchers. Airbus chciał przejąć udziały CNES w Arianespace przed podpisaniem kontraktu lub w podobnym czasie. Jeśli dojdzie do transakcji, Airbus Safran Launchers obejmie 74% udziałów w Arianespace. Największe wątpliwości co do takiej zmiany wśród udziałowców mają Niemcy i Włochy. Airbus zapewnił Francję i Włochy, że kontrola Airbusa nad Arianespace nie będzie skutkowała zróżnicowaniem cen rakiet, np. dla koncerny Thales Alenia.

Kontrakt nie obejmuje budowy nowego stanowiska startowego. Stanowisko zostanie zbudowane przez CNES za 600 milionów euro.

(Airbus,SN)

2 komentarze

  1. Cieniasy Francuziki. Nasze wojsko na zakupy używanych starych samolotów i śmigłowców wydaje 4mld euro rocznie. Te 400mln euro to byle generał wydaje w swojej jednostce na waciki. Wojsko wydaje tyle kasy że takie platformy startowe jak mają w Gujanie to z samej kasy dla wojska moglibyśmy budować po 10 w roku. A szpitali dziecięcych to nawet 20 w roku. Więc Francuzi mogą się schować.