Bliski przelot 2015 EO6 (12.03.2015)

0

Dwunastego marca doszło do bliskiego przelotu meteoroidu 2015 EO6. Minimalny dystans wyniósł około 108 tysięcy kilometrów.


Moment przelotu 2015 EO6 nastąpił 12 marca z maksymalnym zbliżeniem około godziny 01:30 CET. Minimalny dystans pomiędzy tym meteoroidem a Ziemią wyniósł około 108 tysięcy kilometrów, czyli 0,28 średniej odległości do Księżyca.

Średnicę 2015 EO6 wyznaczono na zaledwie 3 metry. Dla porównania meteoryt czelabiński, który 15 lutego 2013 roku rozpadł się nad Rosją, miał średnicę 17-20 metrów. 2015 EO6 jest zatem znacznie mniejszym obiektem – jest to jeden z najmniejszych wykrytych meteoroidów, który został wykryty poza atmosferą Ziemi (tzn. nie w formie bolidu).

Jest to szósty wykryty przelot planetoidy w 2015 roku. W zeszłym roku wykryto łącznie 31 bliskich przelotów. W tym roku można się spodziewać podobnej lub wyższej liczby wykrytych bliskich przelotów. Jednakże wciąż wiele przelotów nie zostaje wykrytych. Dzieje się tak w szczególności w przypadku przelotów po stronie dziennej, kiedy niemożliwe są naziemne obserwacje astronomiczne.

(HT)

Comments are closed.