Progress 58P cumuje do stacji ISS

0

Najnowszy rosyjski statek transportowy przycumował dzisiaj o godzinie 17:57 czasu polskiego do tylnego portu modułu Zwiezda na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

W samo południe 17 lutego wystartowała z kazachskiego kosmodromu Bajkonur rakieta Sojuz-U. Na pokładzie obecny był kolejny rosyjskim statek transportowy – Progress M-26M (w nomenklaturze logistycznej związanej z obsługą ISS numer 58P). Tak jak w poprzednich misjach, także teraz wykorzystano szybką formę „startu i cumowania”. Przyłączenie do stacji ISS nastąpiło o 17:58 CET.

Start zrealizowano za pomocą najpopularniejszego systemu rakietowego w historii. Rakieta Sojuz-U wzniosła się z różnymi ładunkami około 750 razy. W ostatnich latach za jej pomocą wynoszone są na niską orbitę wokółziemską przede wszystkim transportowe statki Progress oraz okazjonalne ładunki militarne.

Lokalizacja statku Progress 58P w układzie portów stacji ISS / Credits: NASA

Lokalizacja statku Progress 58P w układzie portów stacji ISS / Credits: NASA

Rosyjski statek przycumował do miejsca, w którym od kilku miesięcy zalegał europejski, ostatni w historii statek transportowy z tej rodziny – ATV-5. Po odcumowaniu w sobotę statek następnego dnia w późnych godzinach popołudniowych czasu polskiego wszedł w atmosferę nad Oceanem Spokojnym.

Progress M-26M dostarczył na stację około 2370 kilogramów ładunku, w tym żywność, paliwo oraz inne cenne zapasy. Warto przypomnieć, że obecnie amerykańską część stacji zaopatruje tylko jeden z dwóch systemów komercyjnych po tym jak w październiku zeszłego roku doszło do wybuchu rakiety Antares ze statkiem Cygnus. Loty firmy Orbital Sciences Corp. wznowione zostaną przy wykorzystaniu rakiety Atlas V.

(NASA)

 

Comments are closed.