ATV-5 opuścił ISS (14.02.2015)

0

Po raz ostatni europejski bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy ATV opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną. ATV-5 spłonie pod koniec lutego w atmosferze Ziemi.

Misja ATV-5 Georges Lemaître to piąta i ostatnia wyprawa europejskiego statku zaopatrzeniowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wyprawa została nazwana na cześć belgijskiego astronoma z pierwszej połowy XX wieku, który przyczynił się do lepszego zrozumienia początków Wszechświata.

Misja ATV-5 rozpoczęła się 30 lipca o godzinie 01:44 CEST. Pojazd dotarł do ISS 12 sierpnia. Na pokładzie ATV-5 znalazło się łącznie 8854 kg ładunku:

  • 2695 kg suchego ładunku,
  • 843 kg wody,
  • 100 kg tlenu,
  • oraz 5216 kg paliwa.

Przez kolejne 186 dni ATV-5 przebywał przyłączony do ISS, do rosyjskiego modułu Zwiezda. W tym czasie nastąpił transfer ładunku, części paliwa oraz manewry orbitalne przeprowadzone przez moduł serwisowy ATV. W międzyczasie na pokład ATV przenoszono niepotrzebny sprzęt oraz śmieci.

12 sierpnia 2014 - ATV-5 zbliża się do ISS / Credits - NASA TV

12 sierpnia 2014 – ATV-5 zbliża się do ISS / Credits – NASA TV

Do odłączenia doszło 14 lutego 2015 roku o godzinie 14:42 CET. Kilka minut wcześniej doszło do zwolnienia mechanizmów łączących ATV-5 i Zwiezdę. Po odcumowaniu ATV-5 zaczął się oddalać od Stacji.

Odłączenie ATV-5 od ISS – 14.02.2015 / Credits – NASA TV

Już 15 lutego dojdzie do deorbitacji ATV-5. Pierwotnie ESA planowała deorbitację pod koniec lutego, jednak wskutek awarii jednego z czterech systemów zasilania tego pojazdu, zadecydowano o szybszym zakończeniu misji ATV-5. Wejście w atmosferę ATV-5 powinno nastąpić 15 lutego około 19:12 CET.

Instrument REBR / Credits - The Aerospace Corp.

Instrument REBR / Credits – The Aerospace Corp.

Na pokładzie ATV-5 zainstalowano ReEntry Breakup Recorder (REBR), który jest swoistą „czarną skrzynką” pojazdu. Zadaniem REBR jest zebranie informacji z wnętrza ATV-5 podczas wchodzenia w atmosferę i postępującej fragmentacji. Na pokładzie ATV-5 znajdują się także kamera o nazwie Break-Up Camera (BUC). Zadaniem BUC będzie nagrywanie i przekazywanie obrazów z wnętrza ATV-5 z prędkością do 10 kl/s. Kamera ma działać tylko przez około 10 sekund podczas ostatnich chwil ATV-5. Naukowcy chcą poznać szczegóły końcowej fragmentacji pojazdu. Wysyłka danych nastąpi za pomocą satelitarnej sieci Iridium.

Instrument BUC oraz moduł łączności satelitarnej / Credits - ESA

Instrument BUC oraz moduł łączności satelitarnej / Credits – ESA

Dziś zakończyła się „era” pojazdów ATV, która trwała od 2008 roku. Nie oznacza to jednak, że technologie wypracowane na rzecz programu ATV zostaną porzucone. W przyszłości amerykański pojazd załogowy MPCV Orion będzie wyposażony w moduł serwisowy bazujący na module serwisowym ATV.

We wtorek 17 lutego w kierunku ISS zostanie wystrzelony rosyjski bezzałogowy pojazd Progress M-26M. Start zaplanowany jest na godzinę 12:00 CET.

Aktualizacja, godzina 21:30 CET: kilka godzin po odłączeniu można było zobaczyć ATV-5 oraz ISS na wieczornym niebie nad Europą. Poniższe zdjęcie (25 s ekspozycji) zostało wykonane o 19:13 CET z Bergen w Norwegii. ATV-5 jest słabszym śladem na lewo (“przed”) jasnym śladem od Stacji Kosmicznej. Więcej zdjęć i raportów z przelotu ATV-5 można zobaczyć w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

ATV-5 (słabszy ślad) oraz ISS (jaśniejszy ślad) nad Bergen w Norwegii - przelot z 14.02.2015 / Credits - K. Kanawka, kosmonauta.net

ATV-5 (słabszy ślad) oraz ISS (jaśniejszy ślad) nad Bergen w Norwegii – przelot z 14.02.2015 / Credits – K. Kanawka, kosmonauta.net

(NASA, ESA, PFA)

Comments are closed.