Roskosmos do likwidacji

0

Władimir Putin zatwierdził plan likwidacji Roskosmosu, który zostanie wchłonięty przez nowy podmiot państwowy.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zatwierdził w zeszłym tygodniu kolejny etap restrukturyzacji rodzimego przemysłu kosmicznego. Nowy podmiot państwowy ma wchłonąć zasoby i obowiązki rosyjskiej federalnej agencji kosmicznej Roskosmos i utworzonego przed rokiem Zjednoczenia Rakietowo-Kosmicznego “Energia”.

ZRK “Energia” powstało na początku 2014 z połączenia państwowych firm RKK “Energia” i Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa (po polsku nazywanego w skrócie zakładami im. Chruniczewa).

Jak powiedział agencji Itar-TASS Igor Komarow, szef ZRK i były szef AwtoWAZ-u – największych zakładów samochodowych w Rosji, a przyszły szef nowej agencji, jednym z głównych celów nowego podmiotu będzie zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego przemysłu kosmicznego, nie tylko w sensie udziałów w rynku, ale też “przewagi nad przeciwnikami geopolitycznymi”. Obecny szef Roskosmosu ma zająć wysokie stanowisko kierownicze w nowej agencji.

Jeszcze dokładnie nie wiadomo kiedy przestanie istnieć agencja utworzona przez Borysa Jelcyna 25 lutego 1992 roku, ani jak będzie nazywała się nowa agencja kosmiczna Federacji Rosyjskiej. Komarow powiedział, że więcej informacji ma być znanych jeszcze na przełomie stycznia i lutego.

(Itar-TASS, SN)

Comments are closed.