SpaceX pokazał barkę do lądowania rakiet Falcon-9R

0

Podczas następnego startu rakiety Falcon-9R SpaceX spróbuję odzyskać pierwszy stopień rakietowy. Ma on wylądować na pływającej po Oceanie Atlantyckim barce.

Barka, czyli Autonomous Spaceship Drone Ship została pokazana w wiadomości, którą na Twitterze Elon Musk wysłał 22 listopada. Jest ona wyposażona w silniki wykorzystywane przez platformy wiertnicze, pozwalające utrzymać pozycję podczas sztormu i fal dochodzących do trzech metrów wysokości. Barka ma rozmiary w przybliżeniu 90 na 50 metrów

Start Falcona-9R z bezzałogową kapsułą Dragon (misja logistyczna CRS-5 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) został zaplanowany na 16 grudnia. Wtedy też nastąpi próba odzyskania pierwszego stopnia, który ma wylądować na barce. W tej chwili SpaceX uważa, że istnieje tylko około 50% szans na to, że lądowanie sie uda. Firma spodziewa się jednak, że w 2015 roku uda się odzyskać pierwszy stopień rakiety.

Program odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon-9 realizowany jest już od 2011 roku. W jego ramach krótkie loty odbyły demonstratory Grasshopper oraz Falcon 9R Dev 1. Ten drugi został utracony w teście z 22 sierpnia 2014 roku. W tej chwili do lotu przygotowywany jest drugi demonstrator, Falcon 9R Dev 2, który będzie w stanie “podskoczyć” i powrócić z wysokości 91 km. Próby “lądowania” pierwszego stopnia Falcona 9R na powierzchni oceanu były już podejmowane podczas poprzednich lotów rakiety.

Celem SpaceX jest pełne odzyskiwanie pierwszego stopnia rakiety, co wielokrotnie zmniejszy koszt wynoszenia ładunku na orbitę. W tej chwili Falcon 9 jest już najtańszą rakietą komercyjną tej kategorii na rynku.

(SpaceX)

Comments are closed.