Sojuz TMA-13M wrócił na Ziemię

0

Dziesiątego listopada aparat powrotny kapsuły Sojuz TMA-13M powrócił z trzema kosmonautami na Ziemię.

 

Start kapsuły Sojuz TMA-13M nastąpił 28 maja 2014 roku. Na pokładzie znalazło się trzech kosmonautów: Amerykanina Gregory’ego Wisemana z NASA, Niemca Aleksandra Gersta z ESA oraz Maksima Surajewa z Rosji (Roskosmos). Zaledwie 5 godzin i 46 minut po starcie Sojuz zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Załoga Sojuza TMA-13M weszła w skład 40. i 41. Ekspedycji na ISS.

Zakończenie lotu kapsuły Sojuz TMA-13M nastąpiło w nocy z 9 an 10 listopada. O 22:27 CET nastąpiło zamknięcie włazów pomiędzy kapsułą a Stacją. Następnie, o 01:31 CET Sojuz TMA-13M odłączył od ISS. Manewr deorbitacyjny nastąpił o godzinie 04:05 CET a lądowanie nastąpiło o 04:58 CET w zakładanym regionie w stepach Kazachstanu.

Lądowanie Sojuza TMA-13M / Credits – NASA TV

Na pokładzie ISS przebywa obecnie trzech astronautów: Jelena Sierowa (Roskosmos; 1 lot), która jest dopiero czwartą obywatelką ZSRR/Rosji w kosmosie oraz Aleksandr Samokutiajew (Roskosmos; dowódca lotu; 2 lot) i Barry Wilmore (NASA; 2 lot). Do tej trójki dołączy trzech kosmonautów jeszcze w listopadzie – na 23.11 zaplanowano start kapsuły Sojuz TMA-15M. Ta „kosmiczna taksówka” dowiezie Rosjanina Antona Szkaplerowa, Włoszkę Samanthę Cristoforetti oraz Amerykanina Terry’ego Virts’a.

Misje załogowe są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.