Karta pomaga w walce z Ebolą

1

Po raz pierwszy Międzynarodowa Karta Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów została aktywowana do pomocy w zwalczaniu choroby.

Międzynarodowa Karta Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów – globalny system bezpłatnego przekazywania produktów obserwacji Ziemi wspomagający walkę ze skutkami katastrof i klęsk żywiołowych – został po raz pierwszy w historii aktywowany, aby pomóc w zwalczaniu choroby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła go użyć do walki z wirusem Ebola w Afryce Zachodniej.

Do tej pory Karta została aktywowana dla ponad 400 zdarzeń w ponad 110 krajach, ale w październiku 2014 po raz pierwszy użyto jej do pomocy w walce z chorobą. WHO używa pozyskanego zobrazowania satelitarnego Sierra Leone i Gwinei – krajów Afryki najbardziej dotkniętych epidemią Eboli – do efektywniejszego rozmieszczania zagranicznej pomocy medycznej dla tych krajów.

Karta została aktywowana dla epidemii Eboli 9 października przez dwie instytucje: amerykańską służbę geologiczną USGS w imieniu Narodowej Agencji Geoprzestrzenej NGA, i przez agendę UNITAR/UNOSAT Organizacji Narodów Zjednoczonych w imieniu Centrum Operacyjnego WHO.

Jednym z satelitów zaangażowanych w aktywację Karty jest brytyjski UK-DMC2, którego zdjęcie prefektury i miasta KanKan w Gwinei prezentujemy powyżej.

Epidemia Eboli w Afryce Zachodniej jest jej największą epifitozą od 1976 roku, czyli od pierwszego udokumentowanego jej wystąpienia. Na dzień 4 listopada odnotowano 13268 przypadków zachorowań, w tym 8168 potwierdzonych laboratoryjnie. Zmarło 4960 osób.

(UKSA, IChSMD, WHO)

Jeden komentarz

  1. Ciekawa sprawa… Ciekawe na jakiej zasadzie są prowadzone obserwację:
    – Ogląd optyczny?
    – Wykorzystanie detektorów podczerwieni do gorączkujących i będących w agonii?
    – Inne pomysły?