MSL – status na Sol 688

1

Łazik Curiosity przebywa na Marsie już pełen marsjański rok i niedawno przekroczył granicę swojej elipsy lądowania.

Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” przebywa na powierzchni Czerwonej Planety już pełen marsjański rok. Ten czas, równy 687 ziemskim dniom, został osiągnięty 24 czerwca 2014 roku. Duża część tego marsjańskiego roku została przeznaczona na dojazd do celu głównego wyprawy – kanionu przecinającego górę Mt Sharp w środkowej części krateru Gale.

Aktualnie MSL wciąż jest w trasie ku Mt Sharp –  10 lipca 2014 roku licznik przebytej drogi wskazywał 8655 metrów. Ostatnie cztery miesiące to okres stosunkowo szybkiej jazdy łazika, z kilkoma postojami na pomiary naukowe. W trakcie tych czterech miesięcy łazik przejechał prawie 2800 metrów,  pokonując często jednego marsjańskiego dnia (Sol) dystans rzędu 70-130 metrów.

Podczas tej szybkiej jazdy MSL przekroczył własną elipsę lądowania (7×20 km), która została wyznaczona zanim łazik wylądował na Marsie. Ta elipsa została wyznaczona dla potrzeb procesu lądowania łazika – był to obszar wewnątrz krateru Gale charakteryzujący się mniejszym ryzykiem utraty lub uszkodzenia łazika. Jednakże wewnątrz tej elipsy znajdowało się stosunkowo mało celów naukowych, interesujących dla misji MSL. Przekroczenie elipsy lądowania nastąpiło 27 czerwca.

Uszkodzenie jednego z kół Curiosity / Credits - NASAJPL-Caltech/MSSS

Uszkodzenie jednego z kół Curiosity / Credits – NASAJPL-Caltech/MSSS

Do podnóża Mt Sharp – punktu nazwanego „Entry Point” pozostało obecnie około dwóch kilometrów. Ten dystans Curiosity może pokonać w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, aczkolwiek możliwe jest pewne spowolnienie jazdy łazika. W najbliższych tygodniach MSL dotrze do obszaru z większą ilością mniejszych i większych przeszkód terenowych. Jednocześnie zauważane są coraz większe uszkodzenia kół łazika, głównie od przejazdów po ostrych drobnych kamieniach. Co prawda żadne z uszkodzeń kół nie ma obecnie wpływu na właściwości jezdne Curiosity, ale coraz częściej planuje się przejazdy łazika z uwzględnieniem ryzyka kolejnych uszkodzeń.

Trzynasty lipca to 688 Sol wyprawy MSL. Poza drobnymi uszkodzeniami kół Curiosity, łazik jest w bardzo drobnym stanie technicznym. Jest prawdopodobne, że w tym samym stanie technicznym łazik rozpocznie badania obszaru kanionu Mt Sharp.

(NASA, PFA)

Jeden komentarz

  1. Widzę że inżynierowie nie przewidzieli że powierzchnia będzie działać jak papier ścierny. W takim tempie z kół nie wiele zostanie. Ciężar daje o sobie znać