Zdjęcia DigitalGlobe z mniejszym limitem rozdzielczości

0

Rząd USA zgodził się, aby DigitalGlobe sprzedawał zdjęcia satelitarne ze zmniejszonym limitem rozdzielczości.

Amerykańskie urzędy zatwierdziły prośbę DigitalGlobe o zgodę na sprzedaż klientom komercyjnym zdjęć satelitarnych w najwyższej rozdzielczości, zdejmując tym samym z firmy ustawowe ograniczenia. Do tej pory zdjęcia o rozdzielczości 50 cm, i lepszej, były dostępne tylko dla klientów rządowych (które do tej pory byli głównym odbiorcą zdjęć DigitalGlobe). Podobne ograniczenie obowiązuje w wielu krajach świata, w tym w Polsce.

DigitalGlobe oświadczyła, że decyzja pozwoli rozszerzyć rynek zbytu dla zdjęć satelitarnych. Zdjęcia w tak wysokiej rozdzielczości mogą pomóc firmom i samorządom w teledetekcji bogactw naturalnych, planowaniu przestrzennym i zarządzaniu kryzysowym. Uwolnienie od ograniczeń pozwoli firmie niemal natychmiast zaoferować klientom komercyjnym, również spoza USA, zdjęcia w najwyższej dostępnej jakości.

GeoEye-2 / Credits: LM

GeoEye-2 / Credits: LM

DigitalGlobe złożył taką prośbę w Departamencie Handlu w maju 2013 roku, motywując ją tym, że inne kraje planują uruchomić zobrazowanie satelitarne o rozdzielczości większej niż dostępne dla satelitów należących do firmy. Ponieważ Departament Handlu musiał zasięgnąć opinii i ekspertyzy Departamentu Obrony i agencji wywiadowczych, a także uzyskać potwierdzenie od Białego Domu, podjęcie decyzji zajęło dłużej niż standardowe 120 dni.

Najlepszym z pięciu satelitów we flocie firmy jest obecnie GeoEye-1. Jego czarno-białe zdjęcia mogą osiągać rozdzielczość 41 centymetrów. Zmienione przepisy zmniejszają limit rozdzielczości dla zdjęć monochromatycznych z 50 cm do 25 cm. Limit dla zdjęć kolorowych (panchromatycznych) będzie wynosił 1 metr.

Na 13 sierpnia tego roku planowany jest start nowszego satelity, WorldView-3. Satelita przygotowany przez Ball Aerospace and Technologies Corp. ma wykonywać zdjęcia czarno-białe z rozdz. 31 cm, a kolorowe z rozdz. 1,24 metra.

Z uwagi na połączenie się firm DigitalGlobe i GeoEye, DigitalGlobe ma jeszcze do dyspozycji drugiego satelitę o podobnych możliwościach, GeoEye-2, zbudowanego przez Lockheeda Martina. Pozostanie on na Ziemi jako satelita rezerwowy i zapasowy. Zmiana ograniczeń co do rozdzielczości zdjęć może przyspieszyć decyzję o jego wyniesieniu na orbitę, jeśli zmiana spowoduje na świecie większe zainteresowanie zdjęciami o najwyższych rozdzielczościach.

Konkurencją dla DigitalGlobe będą mogłyby być zdjęcia z francuskich satelitów Pleiades, których jakość jest elektronicznie podwyższana do rozdz. 50 cm. Jednak Indie zapowiedziały, że ich nowy satelita Carosat-3 będzie wykonywał zdjęcia w rozdz. 25 cm, a Japonia projektuje satelitę o zdolności rozdz. 30 cm. Wszyscy operatorzy satelitów EO podlegają jeszcze presji produktów opartych o zdjęcia lotnicze i wykonywane przez UAV, które są dużo tańsze od zdjęć satelitarnych.

(DigitalGlobe)

Comments are closed.