Koniec misji NOAA-16

0

Zakończono misję satelity NOAA-16, która trwała 10 lat dłużej niż pierwotnie planowano.

Amerykańska agencja administracji oceanu i atmosfery, NOAA, przekazała, że zakończyła się misja satelity meteorologicznego NOAA-16.

NOAA-16 (NOAA-L) został wyniesiony na orbitę rakietą Titan II 23G w dniu 21 września 2000 roku. Przepracował 10 lat więcej niż wynosił jego planowy czas działania. Wykonał 70655 okrążeń Ziemi i przebył ponad 3,38 miliarda kilometrów.

Na razie nie wiadomo wiele o przyczynach nagłego, choć na pewno nie zaskakującego, wyłączenia satelity. Na stronach NOAA widnieje jedynie informacja, że satelita doznał 5 czerwca “poważnej anomalii”. Deaktywacja satelity została zakończono o godz. 14:20 UTC w dniu 9 czerwca.

NOAA została więc z czterema satelitami pogodowymi. Na orbicie znajdują się: starszy bliźniak NOAA-16, satelita NOAA-15, a także nowsze od NOAA-16 satelity NOAA-18 (NOAA-16 był jego “dublerem”) i NOAA-19 (wyniesione w 2005 i 2009 roku), a także najnowsze “dziecko” NOAA, Suomi NPP. Agencja ma nadzieję, że to trio przetrwa spokojnie do startu satelity pogodowego nowej generacji, JPSS (Joint Polar Satellite System), którego start planowany jest na wiosnę 2017 roku.

W przeciwnym wypadku zagrożona może być jakość prognoz pogodowych tworzonych na podstawie danych satelitarnych. Z uwagi na to, NOAA zwróciła się do Kongresu USA o pieniądze na budowę kolejnego satelity, który mógłby wypełnić lukę na wypadek opóźnień misji JPSS 1 lub fiaska jej startu. W zeszłym roku Mary Kicza, szefowa NOAA ds. satelitów, oceniła szansę powstania luki w danych z satelitów okołobiegunowych na 50%.

(NOAA, SFN)

Comments are closed.